Sláinte

..So I stumbled down to Kelly’s Pub, across the edge of town
An I told the boys me story and we had another round..

zielony pub

Irlandczycy piją. Wszyscy razem, nie ważny wiek (czy masz 22 czy 52 lata), po pracy wszyscy idą do pubu. Picie zaczyna się w czwartek, bo jak twierdzą to już weekend i w piątek można być w pracy na kacu. W piątek i sobotę pije się do rana, kończąc zazwyczaj u kogoś w domu bo knajpy są zamykane około 2 w nocy. W niedzielę pije się już na szczęście krócej. Poza tym jedno piwko czy z 2 lampki wina (lub też więcej) to norma w każdy inny dzień tygodnia. Pije się w pubach, nie w domach. Po weekendzie są głównie rozmowy o imprezach. Picie jest nazywane socjalizowaniem czyli możliwością porozmawiania i pobawienia się gdzieś razem, jednakże tylko się tak nazywa. Muzyka jest zawsze tak głośna że słyszy się tylko jedną osobą która stoi obok nas, ale pod warunkiem że krzyczy nam do ucha. Pozostałe osoby też wszystkie krzyczą sobie do ucha w parach.

W Temple Bar – dzielnicy pubów widzi się wieczorem pijanych ludzi, dziewczyny ledwo idące na wysokich obcasach. A na drugi dzień ulice są zaśmiecone czym tylko się da oraz pełne tzw. słynnych irlandzkich pizz (więcej nie mówię, gdyż można to sobie wyobrazić). Opowiada się swobodnie współpracownikom o tym że się za dużo wypiło, co głupiego się zrobiło itp.

Nie ma umawiania się na kawę (o jak mi tego brakuje). Niby się mówi że idzie się na kawę a potem i tak się kupuje alkohol. Zresztą takich naszych kafejek/kawiarni jest mało. Przeważają puby i restauracje.

Irlandia i Wielka Brytania są jedynymi krajami w Unii Europejskiej, które pozwalają kierowcą na 0,8 promila. Podobno rządowe plany zredukowania ilości alkoholu, który można legalnie wypić i prowadzić samochód, sprawią, że Irlandczycy będą głosowali na “nie” w drugim referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego.

Przeciętny Irlandczyk wypija 550 pintów piwa (pint to prawie pół litra) lub 143 butelki wina lub 50 butelek wódki rocznie. Mówimy tu o przeciętnym. Kto z Was wypija 10 piw tygodniowo?

Moze Cie tez zainteresowac
Minusy Irlandii Plusy Irlandii Hurling

7 thoughts on “Sláinte

  1. 😉 naprawdę blog mi się podoba, sam byłem w Irlandii i sentyment pozostał, i wczoraj trafiłem na ten blog. Przecież to nie jest czepianie się literówki. Zgodzisz się przecież, że pint to ponad pół litra, przynajmniej w Irlandii. Pozdrawiam, bez trollowania;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.