grób korytarzowy Newgrange, Brú na Bóinne

Kilka miesięcy temu pojeździliśmy sobie po hrabstwie Meath i pierwszym przystankiem było Newgrange które razem z Knowth i Dowth tworzą kompleks grobów korytarzowych po irlandzku zwanych Brú na Bóinne. Newgrange z zewnątrz ma kształt kopca i jest położone w dolinie rzeki Boyne. Rzeka ta musiała mieć wielkie znaczenie dla ludzi w czasach kultury megalitycznej gdyż w okolicy znajduje się sporo różnych kopców, kopczyków, kurhanów i innych prehistorycznych zabytków.

Newgrange jest chlubą Irlandczyków jako budowla starsza od Myken, Piramid a nawet Stonehenge, datuje się że zostało wzniesione około 3200 BC. Mimo tego odkyte zostało relatywnie niedawno – pod koniec XVII wieku. Kopiec był „schowany” pod warstwą ziemi i  kamieni i gdy  szukano budulca na budowę drogi, przypadkowo odkryto Newgrange.

Jest wiele ciekawych rzeczy związanych z Newgrange – odsyłam do linka, ale chcę tutaj wspomnieć tylko dwie. Mianowicie przez kilka dni w roku a dokładnie w trakcie przesilenia zimowego przez strzelinę nad wejściem, do komory grobowej wpada światło słoneczne. Ponad pięć tysięcy lat temu ten promień słoneczny docierał aż do tylnej ściany grobu i oświetlał wnętrze przez około 17 minut. Dzisiaj dociera już tak mniej więcej do połowy komory. Gdy byliśmy we wnętrzu, pani przewodnik nam to zademonstrowała – zgasiła światło i nastąpiła ciemność, ale taka prawdziwa ze nawet swojej ręki nie widziałam. Następnie pani zapaliła światło – sztuczny promień słońca imitujący ten prawdziwy – efekt był niesamowity. Tym bardziej niesamowity jak sobie pomyślisz że ktoś to zaplanował i zbudował te ponad pięć tysięcy lat temu. Ten prawdziwy promień słoneczny wpadający do komory każdego roku  może zobaczyć około 100 chętnych. Można się domyśleć że jest ich ich o wiele więcej. Dlatego też jest loteria dzięki której sprawiedliwe decyduje się kto może wejść do komory. Podobno rocznie około 30 tysięcy chętnych bierze udział w losowaniu. Pani przewodnik podkreśliła jednakże że samo losowanie jeszcze nic nie znaczy – może być pochmurny dzień i nic się nie zobaczy.

Kolejną ciekawą rzeczą jest to że wnętrze jest naprawdę małe, ma się wrażenie że idzie się korytarzem do głównej komory tylko chwilkę i że korytarz jest prawie poziomy. Natomiast gdy się dojdzie do komory to się okazuje że okienko nad wejściem do wnętrza jest teraz na poziomie podłogi i naszych nóg.

Aby zwiedzić Newgrange trzeba jechać do Brú na Bóinne Visitor Centre.  Tam zostawia się samochód na parkingu i po wykupienie biletu wstępu shuttle busik podwozi zwiedzających na miejsce.

Pomimo że byliśmy poza sezon turystycznym zwiedzających było na tyle że musieliśmy czekać około pół godziny. W sezonie natomiast podobno bywają gigantyczne kolejki i tłok.

 

Moze Cie tez zainteresowac
Monasterboice Wzgórze Tara Opactwo Bective

10 thoughts on “grób korytarzowy Newgrange, Brú na Bóinne

  1. z perspektywy czasu żałuję wszystkich miejsc które odpuściłem zniechęcony “stonką” turystów…
    a co do megalitycznych grobowców, udało mi się wejść do jednego na dziko i choć szału nie ma to świadomość przebywania wewnątrz jest niezwykła. No i niedaleko od Dublina: gmaps Ci pokaże jak wpiszesz 53.186318,-6.394805

  2. Oprócz losowania jest możliwość “pobycia” w okolicy grobowca, bo do środka wchodzi tylko 20 osób ale dookoła połazić może każdy. Myślałem, żeby tam pojechać ale to jak lizanie loda przez szybę. Natomiast mogę polecić Loughcrew, pewnie tam byłaś, bez losowania, za darmo i dwa razy w roku. A przedstawienie bardzo podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.