What if…future form, future function?

Co jeśli używalibyśmy owcy jako maszyny do dializy krwi? Co jeśli moglibyśmy „uprawiać” mięso w laboratorium zamiast zabijać zwierzęta? Co jeśli chmury zostałyby zmodyfikowane aby zamiast śniegu padały lody? 29 pytań tego typu i znaleznienia odpowiedzi na nie można zobaczyć na wystawie w Science Gallery (Trinity College) pod tytułem „What if…future form, future function?” Projektanci, studenci i ludzie pozytwnie zakręceni zdadali sobie różne dziwne pytania żeby znaleźć jeszcze dziwniejsze czasem jedynie hipotetyczne odpowiedzi na nie. Niektóre były zadawane na siłę i nie były zbyt odkrywcze czy fascynujące ale część była naprawdę ciekawa.

Nam się najbardziej podobało: „co jeśli chcielibyśmy zrobic toster od podstaw”. Bardzo ciekawy i zakręcony projekt. Thomas Thwaites, autor projektu, budował toster przez 9 miesięcy, zjechał całą Brytanię w poszukiwaniu naturalnych złóż żelaza, miedzi, niklu itp. Na filmikach można było obejrzeć cały proces przygotowań jak np. robienie plastikowej formy na toster , którą to formę Thomas musiał najpierw wyrzeźbić z pnia drzewa. Czy było warto? Najtańszy toster jak sam autor podał (jest Anglikiem) kosztuje 3.99 funtów, jego toster kosztował ponad tysiąc.. a wygląd…któż nie chciałby takiego drogocennego tostera?

Kuratorzy wystawy spuentowali ją w ten sposób: marzenia, które karmiły wyobraźnię XX wieku zaczynają blaknąć, musimy nauczyć się jak marzyć nowe marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.