What if…future form, future function?

Co jeśli używalibyśmy owcy jako maszyny do dializy krwi? Co jeśli moglibyśmy „uprawiać” mięso w laboratorium zamiast zabijać zwierzęta? Co jeśli chmury zostałyby zmodyfikowane aby zamiast śniegu padały lody? 29 pytań tego typu i znaleznienia odpowiedzi na nie można zobaczyć na wystawie w Science Gallery (Trinity College) pod tytułem „What if…future form, future function?” Projektanci, studenci i ludzie pozytwnie zakręceni zdadali sobie różne dziwne pytania żeby znaleźć jeszcze dziwniejsze czasem jedynie hipotetyczne odpowiedzi na nie. Niektóre były zadawane na siłę i nie były zbyt odkrywcze czy fascynujące ale część była naprawdę ciekawa.

Nam się najbardziej podobało: „co jeśli chcielibyśmy zrobic toster od podstaw”. Bardzo ciekawy i zakręcony projekt. Thomas Thwaites, autor projektu, budował toster przez 9 miesięcy, zjechał całą Brytanię w poszukiwaniu naturalnych złóż żelaza, miedzi, niklu itp. Na filmikach można było obejrzeć cały proces przygotowań jak np. robienie plastikowej formy na toster , którą to formę Thomas musiał najpierw wyrzeźbić z pnia drzewa. Czy było warto? Najtańszy toster jak sam autor podał (jest Anglikiem) kosztuje 3.99 funtów, jego toster kosztował ponad tysiąc.. a wygląd…któż nie chciałby takiego drogocennego tostera?

Kuratorzy wystawy spuentowali ją w ten sposób: marzenia, które karmiły wyobraźnię XX wieku zaczynają blaknąć, musimy nauczyć się jak marzyć nowe marzenia.

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *