Lunch

Było o śniadaniu więc teraz czas na lunch.

Lunch w Irlandii jest święty. To znaczy, każdy w pracy ma prawo do godzinnej przerwy na lunch. Oczywiście, przerwa może też trwać krócej, ale jest. Podstawowy lunch nie jest zbyt skomplikowany ani wymyślny: to po prostu kanapka. Kanapki są robione zazwyczaj z chleba tostowego i przecięte w poprzek na kształt dwóch trójkątów. Ja osobiście nie lubię tych kanapek z powodu właśnie tego chleba. Kanapki zazwyczaj są smarowane masłem albo majonezem. To czego najbardziej nie lubię w tych kanapkach to tzw stuffing (nadzienie) czyli wilgotna bułka tarta 🙁

Zamiast typowej kanapki zdecydowanie wolę tzw wrapy czyli kanapki z tortilli meksykańskiej. Jeśli robione są na zamówieni to można sobie cudne rzeczy do niej zamówić. Oprócz tego można kupić kanapkę bagietkę lub taką okrągłą bułeczkę z dziurką zwaną bagel która też jest smaczna. (jest nawet sieć sprzedająca takie kanapki o tej samej nazwie)

Zarówno kanapki z chleba jak i z tortilli można sobie zamówić w wersji opiekanej.

Irlandczycy dość często biorą również chipsy do kanapek i albo je do nich wkładają albo jedzą jako dodatek. (na tym jednym zdjęciu z kanapkami widać czipsy na talerzu).

Dość popularne są również zupy, często jedzone razem z kanapką. Zupy te zawsze są zmiksowane jak nasze zupy krem, ale o wiele gęstsze od naszych zup kremowych. Podejrzewam, że są zagęszczane mąką chociaż gdy robiłam irlandzką zupę kartoflaną w przepisie nie było nic o zagęszczaniu mąką. Zupa ta jednak też nie wyszła zbyt gęsta, natomiast zupy u mnie w pracy czy w rożnych knajpkach są bardzo gęste. W mojej stołówce w pracy zawsze są dwie zupy do wyboru i raz na dwa lub trzy tygodnie bywa zupa taka jak my znamy – czyli nie zmiksowana. Z przykrością stwierdzam, że jest mniej popularna od typowej irlandzkiej zupy papki i pewnie dlatego tak rzadko bywa w menu.

Dość często można też zamówić pieczonego ziemniaka. Podają go zazwyczaj przekrojonego na krzyż i to miejsce zapełniają żółtym serem i surówką coleslaw. (z surowej białej kapusty, marchewki, cebuli i majonezu). Surówka ta jest bardzo popularna w Anglii i nieco mniej w Irlandii. Oczywiście tego pieczonego ziemniaka można mieć nadzianym czym tylko się chce.

Wszystkie te dania są szybkie ale można oczywiście zjeść danie bardziej obiadowe. Najwięcej dań oczywiście jest z wołowiny i baraniny. Kurczak zazwyczaj jest inaczej przyrządzany a w szczególności krojony – dostać można dziwną część korpusu kurczaka (jest jakoś inaczej krojony niż w Polsce). Ryby nie są zbyt popularne i często na obiad w panierce podawana na ciepło jest ryba wędzona. Natomiast to co nas osobiście bardzo cieszy to to, że mimo małej możliwości kupienia świeżych ryb, bez problemu można kupić łososia i nie jest on tak drogi jak w Polsce. Będąc w Irlandii jemy naprawdę dużo tej pysznej i łatwej do przyrządzenia ryby. Warzywa do obiadu są podawane gotowane, najczęściej jest to groszek lub marchewka. Jeśli chce się świeże warzywa czy surówkę trzeba je osobno zamówić np. w barze sałatkowym. Bardzo popularne są ziemniaki i są traktowane jako dodatkowe warzywo. I tak Irlandczyk biorąc kurczaka z frytkami weźmie do tego jeszcze ziemniaki. Albo ryż z wołowiną i ziemniaki. Albo jakieś mięso i ziemniaki pure oraz ziemniaki smażone. 🙂 Typowe potrawy irlandzkie oraz w stołówkach i pubach są niedoprawione i bez smaku. Ogólnie nie lubię irlandzkiego jedzenia, jest monotonne i mdłe. Za to restauracje rożnych kuchni w Dublinie są rewelacyjne. Jakie tam można pyszności zjeść…ale to już do kontynuacji w kolejnym kulinarnym wpisie.

Oprócz zdjęcia zupy, wszystkie zdjęcia są ze strony Photobucket

Moze Cie tez zainteresowac
Kanary kulinarnie Provins Śniadanie

4 thoughts on “Lunch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.