Dzień Św Patryka – Paddy’s Day :)

Święty Patryk dokonał chrztu Irlandii i jest jej patronem. Żył na przełomie IV i V wieku. Święty Patryk i jego misjonarze adoptowali wierzenia i religię druidów, zamiast je zwalczać. Klasztory i świątynie powstawały w miejscach już przez irlandzkich Celtów uważanych za święte, okazywano szacunek brehenom (starożytnym sędziom irlandzkim), królom i filidom (wieszczom). W zamian misjonarze doczekali się żarliwie chrześcijańskiej Irlandii.

Św. Patrykowi przypisuje się wygnanie węży z wyspy (na wyspie nie ma węży ani żmij). Nieformalnym symbolem Irlandii jest koniczyna, którą według podań, św. Patryk użył do wytłumaczenia idei Trójcy Świętej.

Dzień św. Patryka ( St Patrick’s Day lub też Paddy’s Day) obchodzony jest 17 marca – jest to święto narodowe i zarazem dzień wolny od pracy. W miastach odbywają się parady a obowiązkowe stroje w tym dniu to zielone kapelusze, boa w kolorze flagi Irlandii itp. Tak naprawdę, paradę chodzą oglądać turyści, Amerykanie irlandzkiego pochodzenia i ewentualnie rodziny z dziećmi. Pozostali Irlandczycy, albo od razu idą do pubu albo po prostu odpoczywają w domu. W Dublinie świętowanie rozpoczyna się już kilka dni wcześniej i miasto proponuje wiele atrakcji poprzez koncerty, tematyczne zwiedzanie Dublina itp. po atrakcje dla rodzin typu szukanie skarbów, wesołe miasteczko itp.

Parady odbywają się również w USA, a największa na świecie prawdopodobnie jest ta w Nowym Jorku.

Moze Cie tez zainteresowac
Slainte Jazz festival Irlandia inaczej

3 thoughts on “Dzień Św Patryka – Paddy’s Day :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.