San Bartolomé de Tirajana, Gran Canaria

San Bartolomé de Tirajana jest cichym, sennym miasteczkiem a zarazem administaryjnym centrum regionu Maspalomas. Region ten znany jest z upraw migdałów, śliwek, brzoskwiń i czereśni które są w większości używane do produkcji wódki i likierów.

Miasteczko ożywa dwa razy do roku: 25 lipca aby uczcić dzień świętego Jakuba (Santiago) oraz 24 sierpnia aby uczcić dzień św. Bartłomieja (Bartolome). Na dzień św. Jakuba do miasteczka przybywa tysiace osób mimo strasznego gorąca, które jest szczególnie nieznośne w tym okresie. Święty Jakub przedstawiany jest jako jeździec i jego figura znajduje się w kościele w otoczeniu różnych przedmiotów wykonanych w stylu Mujer.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Gdy przybyliśmy do miasteczka, widoczne już były przygotowania do dnia św. Jakuba. Niestety, nie zatrzymaliśmy się na długo, gdyż upał był rzeczywiście nie do wytrzymania.

Z ciekawostek – w przedsionku kościoła wisiał cennik – ile za pogrzeb, ślub etc. A na przydrożnym straganie kupiliśmy jadalne kaktusy – pycha. Przywieźliśmy kilka ze sobą do Irlandii. Robiliśmy imprezkę krótko po naszym powrocie i poczęstowaliśmy gości tymi kaktusami, oczywiście nie mówiąc co to jest. Nikt nie zgadł, a gdy już się dowiedzieli, nie chcieli nam uwierzyć że jedli kaktusy i że są one takie dobre.

………………………………………………………………………………………………………………………

Moze Cie tez zainteresowac
Kolory Irlandii 2 Kanary kulinarnie śniadanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.