BARRANCO DE GUAYADEQUE, Gran Canaria

Lud Guanczy o którym wspomniałam we wpisie o Roque Nublo, bronił się przed najeźdźcą w  jaskiniach. Mimo że  po Guanczach pozostało niewiele śladów, można na wyspie znaleźć miejsca gdzie ludzie nadal żyją w jaskiniach. Przykładem jest maleńka wiosca Cuevas Bermejas w wąwazie Guayadeque. Wioska składa się z kilkunastu domów, których bazą są jaskinie. W przeszłości bardzo dużo jaskiń było zamieszkałych. Jaskinie zostały pogłębione lub mają dobudówkę z przodu aby zwiększyć obszar mieszkań, albo też zapewnić więcej prywatności mieszkańcom. Domy połączone są swego rodzaju ścieżko – ulicą z latarniami i balustradą. My podziwialiśmy je trochę z ubocza – na zewnątrz bawiły się dzieci, dorośli siedzieli na ławkach i czuliśmy się niezręcznie naruszać ich prywatność.

Centralnym miejscem wioseczki jest kościółek Ermita de San Bartolomé de Guayadeque, jedno z najmniejszych, najbardziej urokliwych i najczęściej fotografowanych miejsc kultu na wyspie. Prawie wszystko w tej kaplico – jaskini, w tym ołtarz i ambona, jest wyrzeźbione w skale.

A gdy nakarmi się duszę, pora na coś dla ciała – Restaurante Tagoror. Jak wszystko wokół, restauracja Tagoror jest umiejscowiona w labiryncie jaskiń na zboczu góry. Każda z jaskiń ma nazwę po starożytnych królach i bóstwach ludu Guancza. Jaskinie, które tworzą restauracja są naturalnym tworem, jedynie w niektórych miejscach zostały pogłębione przez człowieka. „Wybudowanie”  restauracji trwało 11 lat, a dziś ma ona około 300 tys klientów rocznie. My skorzystaliśmy z pięknej pogody i nie jedliśmy posiłku w jaskini tylko na tarasie restauracji, tym bardziej że rozpalono na nim grilla i serwowano przysmaki na świeżym powietrzu. Oprócz restauracji w jaskini jest również sklep w którym można kupić różne lokalne przysmaki w tym charkterystyczną szynkę hiszpańską (która jest krojona w specyficzny sposób) – jamon lub tez po kanaryjsku jambon.

Zdjęcia szynki to przypadkowe zdjęcia z internetu. Więcej zdjęć  Cuevas Bermejas tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.