Kilkenny

Miasto Kilkenny ( po irlandzku Cill Chainnigh) położone jest nad brzegiem rzeki Nore i jest najlepiej zachowanym w Irlandii średniowiecznym miasteczkiem. Miasteczko jest małe, ale przytulne i urokliwe, dzięki wąskim brukowanym uliczkom, zaułkom i zabytkowym kamieniczkom.

Wszystko to sprawia że bardzo przypomina inne europejskie średniowieczne miasteczka.Jak samo Kilkenny się reklamuje, miasto to łączy historię z nowoczesnością, Cill Chainnigh szczyci się dwoma komplekasami zabytków: katedrą i zamkiem.

Średniowieczna arteria Kilkenny to High Street i jest początkiem starego traktu. Przy uliczce tej znajdują się liczne restauracyjki, sklepiki itp. znajduje się tam również pięknie zachowany budynek Thosel, który był rogatką celną służącą do opłacania cła przez kupców, rzemieślników itp.

W swoim czasie w mieście było kilka klasztorów. Jednym z nich jest piękne Czarne Opactwo (Black Abbey) a kolejnym katedra św Kanizjusza (St Canice’s cathedral). Za katedrą wznosi się 31 metrowa okrągła wieża która została wybudowana przez mnichów między 700 a 1000 rokiem.

My zatrzymaliśmy się w hotelu położonym naprzeciw zamku – River Court Hotel i mieliśmy pokój z widokiem na zamek, który jest pięknie oświetlony w nocy, dodało to więc romantyzmu do naszego weekendowego wypadu.

Po spacerach pełnych wrażeń warto wstąpić na kawę do kawiarni View Larger Map” target=”_blank”>Mocha Handmade Chocolates – oprócz pysznej kawy polecam trufle lub inne ręcznie robione czekoladki a sama kawiarnia jest bardzo przytulna z wygodnymi „domowymi” fotelami, sofami i regałami z książkami.

Podobno lokalnym rarytasem jest również piwo ale z Kilkenny – browar jest dobrze widoczny z centrum miasta znad rzeki.

No i nie można zapomnieć że Kilkenny ma najlepszą drużynę hurling w Irlandii a co za tym idzie, sport ten jest dla tubylców religią. Widoczne to jest choćby dzięki wszędzie widocznym flagom i embelmatom z kolorami drużyny (żółty i czarny).

My niestety nie mieliśmy szczęścia do pogody, mimo lata było zimno i prawie cały czas padało (chociaż nie wszystkie zdjęcia na to wskazują, ale na tym polega specyfika Irlandii 🙂 ). Za to pewien zespół rozgrzał nas, nieźle rozśmieszył i zaintrygował. Jak widać na zdjęciu poniżej panowie wyglądali przekomicznie ale grali wspaniałego rocka i byli bardzo dynamiczni.

W swoim corocznym kalendarzu miasto ma kilka ciekawych cyklicznych imprez, nie byliśmy jeszcze na żadnej z nich, ale może kiedyś się wybierzemy bo miasteczko jest z tych do których chce się wracać! Te imprezy to Kilkenny Arts Festival,  the Cats Laughs Comedy FestivalRythm and Roots Festival oraz Celtic Festival.

Moze Cie tez zainteresowac
Powerscourt Lough Tay Sugar Loaf

2 thoughts on “Kilkenny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.