Glendalough, góry Wicklow

W górach Wicklow, około godziny drogi od Dublina znajduje się kompleks klasztorny  Glendalough. W VI wieku Glendalough zostało wybrane przez św. Kevina na jego pustelnię i klasztor. Nazwa oznacza dolinę dwóch jezior. Klasztor malowniczo położony jest wśród stromych zboczy z charakterystyczną górą i rosnącymi na niej drzewami a dwa jeziora to Górne i Dolne.

Są dwie trasy/szlaki prowadzące do Jeziora Górnego i z powrotem. Można jednym szlakiem dojść do jeziora a drugim wrócić. W praktyce wygląda to tak że okrążamy jezioro Dolne i dochodzimy do Górnego z jednej strony a wracamy z drugiej – robimy taki okrąg wokół Jeziora Dolnego a przy okazji oglądamy ruiny klasztoru.

.

,

,.

,

.

.

.

.

.

.

W Glendalough i na spacerze do Jeziora Górnego byłam kilka razy. Natomiast na stokach nad Jeziorem Górnym byłam około 5 lat temu, gdy jeszcze nie mieszkałam w Irlandii tylko poleciałam na wyspę pozwiedzać. Zdjęcia z tamtego pobytu to zdjęcia sprzed czasów aparatu cyfrowego i niestety nie  mogę się tu nimi podzielić. To co przede wszystkim różni obie okolice to to, że wyżej w górach nad jeziorem nie spotkałam ani jednej osoby a tłumy spotykane w dolinie dowodziły popularności tego miejsca nie tylko wśród turystów ale też lokalnych mieszkańców i Dublińczyków. Nie ma opłaty wstępu a spacer jest bardzo miły, w szczególności jeśli pogoda jest ładna. Znalezienie miejsca parkinkowego może wtedy graniczyć z cudem. Do Glendalough jest bardzo blisko z Dublina i dużo osób odwiedza to miejsce choćby po to by zrobić sobie piknik czy pograć w piłkę.

Strony, z których pochodzą mapy można otworzyć tu i tu.

Moze Cie tez zainteresowac
Christchurch Kanary kulinarnie Galway Girl

5 thoughts on “Glendalough, góry Wicklow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.