Zamek Ballycarbery, Ring of Kerry

Przy okazji wpisu o Caherciveen, wspomniałam o ruinach zamku. Zamek ten nazywa się Ballycarbery Castle i jest pozostałością tego co kiedyś było wspaniałym XV wiecznym zamkiem dynastii MacCarty  (jedna z wspanialszych dynastii  średniowiecznej Irlandii)

Aby dojechać do zamku wystarczy przejechać przez rzekę Fertha (mijając po prawej stronie Barracks Heritage Centre) i kierować się według kierunkowskazów. Zamek jest dobrze widoczny więc nawet jeśli przeoczy się kierunkowskazy, wciąż można do niego trafić. ( w sumie jest to jakieś 2km od Caherciveen).

Ruiny znajdują się na małym wzgórzu i są ogrodzone drutem  –  jeśli jest deszczowo i błotniście (jak było gdy my podjechaliśmy do zamku) to nie sposób podejść bliżej – chyba że chce się ryzykować przeprawę przez zabłocony rów i czworakowanie pod drutem kolczastym. Części południowej ściany brakuje gdyż w przeszłości okoliczni  rolnicy podbierali kamienie na budowę domów, ponadto irlandzka pogoda też zrobiła spustoszenia. Porośnięty bluszczem zamek wyglada podobno bardzo spektakularnie gdy jest przypływ. Mówi się również, że warto zobaczyć zamek z plaży gdy jest pełnia księżyca.

Jest wiele legend związanych z zamkiem. Jedna z nich mówi, że z zamku do fortu Cahergeal wiedzie tajemne przejście podziemne, inna że duch który pojawia się w pobliżu zamku nie ma cienia (to ciekawe – myślałam, że duchy z reguły  nie mają cienia)

Zamek nie jest częścią Pętli Kerry, ale leży tuż obok, więc warto do niego zajrzeć. A i nie dajcie się zwieść filmowi Leap Year (cienka komedia z Irlandią w tle) – mimo, że zamek  tam „występuje” to tak naprawdę jedynie z nazwy. W filmie mówią o zamku Ballycarbery ale tak naprawdę pokazują obraz wygenerowany komputerowo ze zdjęć ruin Dunamase. Ale to już inna opowieść z cyklu jak Amerykanie widzą Irlandię i geografię Europy. 🙂

5 thoughts on “Zamek Ballycarbery, Ring of Kerry

  1. “Części południowej ściany brakuje,gdyż w przeszłości okoliczni rolnicy podbierali kamienie na budowę domów”-to prawda?Dla mnie osobiście,dzięki ich grabieżczej pracowitości,zamek ten przedstawia znacznie większą wartość.W myśl zasady-im mniej ruin,tym cenniejszy zabytek:)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.