Kamienny Fort Leacanabuaile, Ring of Kerry

fort Leacanabuaile (3)

Kolejnym przystankiem na Pętli Kerry (Ring of Kerry) po Cahersiveen i Ballycarbery Castle był kamienny fort Leacanabuaile. No właśnie.. forty są dwa, my chcieliśmy zobaczyć tylko jeden ze względu na bardzo brzydką pogodę. Zdecydowaliśmy się na fort Cahergal jako ten starszy. I do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że byliśmy w tym forcie. Dopiero teraz jak przygotowuję ten post i patrzę na nasze zdjęcia fortu, które tu zamieszczam, widzę że byliśmy jednak w drugim forcie – własnie w forcie Leacanabuaile. Fort ten mimo, że jest młodszy jest za to większy i bardziej kompleksowy.

Aby dojść do fortu, samochód trzeba zostawić na parkingu i iść spacerkiem około 15 minut. Idzie się drogą asfaltową po której jeżdżą samochody, ale jest to mała lokalna dróżka tylko dla mieszkańców. To co typowe w Irlandii a nie często spotykane w Polsce, to to, że zabytki znajdują się na ziemiach prywatnych. Tak też było w tym przypadku, dostępu do fortu „strzeże” płot i owce. Jest bramka przez którą można swobodnie przejść. Problemem jednak nie były owce, ale to że padało, było bardzo mokro a do fortu trzeba było wejść na małą górkę – całą zabłoconą i pokrytą odchodami owiec. 🙂 Okazało się jednak, że jeszcze większym wyzwaniem niż wejście było.. oczywiście zejście. Trzeba było nie lada wysiłku, żeby się nie poślizgnąć i nie zjechać na całym tym błocie i „reszcie” 🙂 Przed nami schodziła pewna rodzina Amerykanów, więc obserwowaliśmy ich aby wiedzieć jak zejść a nie zjechać z fortu. 🙂

Z fortu rozciąga się wspaniały widok na ocean oraz na drugi fort i zamek Ballycarbery w oddali (na zdjęciu poniżej fort po lewej, zamek po prawej stronie). Pomimo deszczu i owczych niespodzianek pod nogami, naprawdę warto wybrać się na spacer do fortu.

fort Leacanabuaile fort Leacanabuaile (5) fort Leacanabuaile (4) fort Leacanabuaile (2) fort Leacanabuaile (1)

Moze Cie tez zainteresowac
Droga GC 60 zamek i skansen Bunratty Most Samuela Becketta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.