Valentia Island czyli irlandzka wyspa Walencja

foilhommerum-2

Valentia Island nie jest tak naprawdę częścią Ring of Kerry, ale znajduje się zaraz przy Pętli, że aż żal nie zboczyć z drogi by ją zobaczyć. Valentia Island to raj na ziemi (pod warunkiem sprzyjającej pogody). Tak nazwana została na domowej stronie internetowej prowadzonej charytatywnie przez jednego z jej mieszkańców Cathala Guineya oraz tak samo nazwała ją moja koleżanka gdy zobaczyła moje zdjęcia wyspy.

Przyznaję się od razu, że nie zwiedziłam całej Valentia Island i nie zobaczyłam wszystkiego co warto zobaczyć. Zobaczyliśmy tyle co przy wjeździe na samą wyspę oraz miasteczko Knighstown, w którym zatrzymaliśmy się na nocleg. Na wyspę przyjechaliśmy około godziny 16. Przeszliśmy się po miasteczku Knighstown oraz wybraliśmy się na dłuższy spacer w kierunku latarni morskiej, poszliśmy coś zjeść i padliśmy zmęczeni planując że kolejnego dnia zobaczymy Bray Tower oraz Geokaun Mountain & Fogher Cliffs. Niestety następnego dnia była tak okropna pogoda – ulewa z silnym wiatrem i bardzo zimno, że niestety musieliśmy się ewakuować z wyspy bo nie mogliśmy na niej nic już robić.

widok-na-portmagee

klify-foilhommerum

telegraph-fieldNa wyspę wjechaliśmy mostem od strony Portmagee a wyjechaliśmy z niej promem odpływającym z drugiego końca wsypy z miasteczka Knightstown do Reenard Point. Wyspę Valentia zamieszkuje około 650 osób, a długa jest na około 11 kilometrów. Zaraz po wjechaniu na wsypę można podziwiać piękne widoki z klifu o nazwie Foilhommerum.

W roku 1857 pierwsze stałe  łącze telegraficzne połączyło Europę z Ameryką. Kabel transatlantycki doprowadzony był wlaśnie do wyspy Valencia. Dziś na klifie Foilhommerum można zobaczyć pamiątkową tablicę upamiętniającą to ważne wydarzenie nie tylko dla wyspy, ale dla całego kontynentu.  Podobno warto udać się na Bray Head z Bray Tower oraz na szczyt Geokaun Mountain (najwyższe miejsce na wyspie) aby móc podziwiać wspaniałe widoki między innymi klify, ocean, Bray Head, wyspy Blasket,  wysepki Skellig, półwysep Dingle.

w-oddali-wyspeki-skellig

Moze Cie tez zainteresowac
Slane Howth Madryt

2 thoughts on “Valentia Island czyli irlandzka wyspa Walencja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.