Wizyta królowej brytyjskiej

Kilka tygodni temu królowa brytyjska przybyła z wizytą do Irlandii. To pierwsza wizyta monarchy brytyjskiego w tym kraju od czasów uzyskania niepodległości przez Irlandię.

Każdy detal wizyty był drobiazgowo opisywany. Zaczęto od podkreślenia koloru ubrania, w jakim królowa przybyła – zielony, co wytłumaczono jako ukłon w stronę Szmaragdowej Wyspy. Następnie zwrócono uwagę, iż podczas wizyty w Guinness Storehouse, książę Filip zapytał czy rzeczywiście piwo Guinness jest robione z wody z rzeki Liffey (w rzeczywistości jest robione z wody z gór Wicklow, ale mówi się tak aby podkreślić, że Guinness nigdzie nie smakuje tak jak w Dublinie). Irlandczykom bardzo spodobał się ten żart mimo, że niektóre media określały to stwierdzenie mianem gafy popelnionej przez księcia.

Dokładne plany wizyty królowej nie były znane z dużym wyprzedzeniem ze względów bezpieczeństwa. Z tego samego powodu królowa w czasie swej wizyty nie podchodziła do nikogo z tłumu aby porozmawiać, czy podać rękę. Zapewnieniem bezpieczeństwa tłumaczono usunięcie koszy z centrum na wypadek podłożenia w nich bomby.

Protesty, rzucanie petard, fajerwerków i pomniejsze bójki tłumaczono tym, że są wstrzynane przez tzw knackers lub też scumbags czyli niekoniecznie przez antyrojalistów. Następnego dnia z pewnością kibicowali Manchester United. 🙂  Nieco inaczej zaprotestowało 1651 osób podpisując petycję/list otwarty do premiera protestując przeciwko wizycie królowej.

Pierwsze dwa dni były wypełnione poważnymi spotkaniami. Królowa razem z irlandzką prezydent złożyła wieniec w Garden of Rememberence (miejsce poświęcone wszystkim tym, którzy stracili życie w walce o irlandzką wolność). W trakcie ceremoni irlandzka orkiestra wojskowa zagrała „God save the Queen” – opisywano to jako zdarzenie, którego nikt nie był w stanie wyobrazić sobie jeszcze dekadę temu. Najbardziej jednak legendarnym punktem wizyty królowej była jej obecność na stadionie Croke Park w którym w 1920 roku Brytyjczycy dokonali masakry 14 osób, wtargnąwszy na stadion w trakcie meczu.

Pozostałe dni to wizyty w stadninach koni, zamkach, uniwersytetach, spotkania z artystami, pokaz mody irlandzkiej oraz tańców i muzyki.

Irlandczycy bardzo się cieszyli z tej wizyty. Określali ją wzorem do naśladowania dla innych walczących ze sobą nacji. Podkreślali, że irlandzka prezydent zachowała się z klasą, ale przede wszystkim jak równy z równym. Nawet leader Sinn Fein w trakcie wizyty królowej na zamku Cashel przywitał ją i podał rękę (co zresztą wielu republikanów miało mu za złe) mimo, że bojkotowal inne punkty programu tej wizyty.

Tłumaczono, że królowa, która tak naprawę nie jest osobą decyzyjną w Irlandii, nie mogła przeprosic za wszystkie krzywdy wyrządzone Irlanczykom przez Anglików. Podkreślano jednak, ze wyraziła głębokie współczucie dla wszystkich tych, którzy poprzez wieki byli pokrzywdzeni w konflikcie irlandzko – angielskim.

Cieszono się, że swe przemówienie rozpoczęła po irlandzku „Uachtaráin agus a chairde”, czyli „Pani prezydent oraz przyjaciele”. Ujęła wszystkich tym do tego stopnia, ze komentowano to w ten sposób, że niektórzy irlandzcy politycy powinni się wstydzic i nauczyć języka Gaelic Irish, bo wygląda na to, ze królowa zna go lepiej.

Mieszkańcy Cork ( a raczej ich muzycy) przygotowali zabawną piosenkę z okazji wizyty Lizzy Windsor 🙂 w ich mieście.

Trzeba przyznać, że królowa jest pełana charyzmy i sił – to w końcu cztery intensywne dni dla osoby 85 letniej. Być może ta jej energia spowodowała, że Irlandczycy z pełnym zrozumieniem przyjęli gigantyczne korki, opóźnienia autobusów i dartów. Energia królowej udzieliła się również dziennikarzom i reporterom – stacje radiowe były pełne rozentuzjazmowanych komentarzy a gazety przepełnione szczegółami każdego dnia wizyty. Mówi się, że sukces wizyty prześcignął oczekiwania a królowa powiedziała, że chętnie odwiedzi Irlandię ponownie.

Moze Cie tez zainteresowac
Owieczki i mała dziewczynka Ile dziurek.. Martello Tower w Malahide

0 thoughts on “Wizyta królowej brytyjskiej

  1. Pamiętam, że w dniu rozpoczecia wizyty HM odwoziłem córkę do szkoły, w samochodzie brzęczało radio i spiker zapowiedział w ten sposób: “Don’t stop me now. Queen.” Przełączyłem z 4 stacje radiowe. Wszędzie to samo 😉 Chyba w ten dzień rano to była najczęściej grana piosenka z tą samą zapowiedzią ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.