Irish National Stud – Stadnina koni w Kildare

Irish National Stud położona jest niecałą godzinę drogi od Dublina w wiosce Tully leżącej na obrzeżach miasteczka Kildare. Okolice miejscowości Tully, dzięki wodzie rzeki o tej samej nazwie oraz trawom Carragh zawierającym dużo węglanu wapnia – minerału wzmacniającego kości, już prawadopodobnie w 1300 roku były wykorzystywane do hodowli koni. Podobno właśnie tu były hodowane konie dla Rycerzy Maltańskich. Jednakże, stadnina została założona dopiero w 1900 roku przez Williama Walkera.

W ramach biletu wstępu do stadniny można ją zwiedzać z przewodnkiem – czas około godziny, wycieczki rozpoczynają się o 12, 14.30 i o 16.00. My zdecydowaliśmy się na samodzielne zwiedzanie.  Jedną z główniejszych atrakcji Irish National Stud jest zagroda ogierów, w chwili obecnej ośmiu, które to przynoszą stadninie wielkie zyski (więcej o każdym z ośmiu ogierów tutaj). Jeszcze przed recesją zdarzało się, że za jedno krycie klaczy przez ogiera ze stadniny płacono 320 tysięcy dolarów. Każdy boks jest opisany – imię ogiera, imiona jego rodziców oraz krótki „życiorys” – rodowód, nagrody, udział w wyścigach itp. Każdy z ogierów ma również do dyspozycji całkiem pokaźnych rozmiarów wybieg – oczywiście każdy swój własny z wizytówką na płocie. W tej chwili najdroższy jest „Invincible Spirit” – krycie kosztuje 60 tysięcy euro.

Tylko ogiery, jako agresywniejsze konie (oraz aby odpoczywały przed sezonem krycia) są na wybiegach same. Klacze ze źrebakami mają wspólne wybiegi.

W stadninie jest wysokiej klasy oddział intensywnej opieki nad źrebakami przedwcześnie urodzonymi bądź też chorymi. Znajduje się w niej też laboratorium, które nie tylko jest głównym ośrodkiem weterynaryjnym na terenie stadniny ale też centrum badań w zakresie hodowli koni czystej krwi. W stadninie są również takie miejsca jak siodlarnia i kuźnia. Te dwa zawody wciąż sa wykonywane w tradycyjny sposób. Dyplomowany siodlarz wykonuje i naprawia róźne elementy uprzęży natomiast mistrz kowalski wraz ze swym uczniem kują ręcznie robione podkowy i doglądają kopyt koni.

W Irish National Stud można trzymać swojego konia nie tylko na zasadzie długiego pobytu, ale też na krótszy okres, jeśli np.  chce się aby koń został dobrze przygotowany do sprzedaży. Oczywiście, pobyt koni w stadnienie jest kosztowny. W stadninie trzymają swoje konie ludzie majętni z całego świata. Irish National Stud szczyci się tym, że konie, które z niej wychodzą mają bardzo dobry rodowód i są zwycięzcami w wyścigach konnych.

Na ternie stadniny znajdują się pozostałości Opactwa Czarnego (Black Abbey).

Przejście samej stadniny spacerkiem z wszystkim wybiegami może zająć około dwóch do trzech godzin. Dodatkowe atrakcje stadniny to dwa ogrody: japoński i św. Fiachra. Zdjęcia ogrodów i krótki w osobnych, zalinkowanych wpisach.

Moze Cie tez zainteresowac
Caherciveen Cork Droga do Mount Stewart

0 thoughts on “Irish National Stud – Stadnina koni w Kildare

  1. Ciekaw jestem ogrodu św. Fiachra bo przyjechaliśmy na godzinę przed zamknięciem i nie zdążyliśmy obejrzeć, tylko z daleka widziałem dwie beehive huts. Byłem z ekipą nastawioną na konie a nie kamienie 🙂 Rozczarował nas brak klaczy i źrebaków i brak przewodnika (jakbym doczytał u Ciebie godziny z przewodnikiem to bym wiedział). Ogiery spały na stojąco w tych swoich boksach z oknami w dachu. Jedno co się udało to deszcz, lało cały czas 🙂

    • Szkoda Piotrze, że nie udało Wam się spędzić całego dnia w stadninie, wybierzcie się jeszcze raz bo warto. Dziwne, że nie było klaczy i źrebaków… może były na swoich pastwiskach i nie udało Wam się tam dojść z powodu deszczu? Jak my byliśmy ogiery też były w swoich zagrodach na powietrzu – nie w boksach. A te kopuły czyli kamienne cele zakonne w ogrodzie to nie beehive huts – one są zwykłe okrągłe z wyjątkiem jednej maleńkiej, którą ewentualnie można nazwać beehive 🙂

      • Wybiorę się tam na pewno razem z rodziną, bo w te wakacje moja córka nauczyła się jeździć konno, anglezować, galopować i głaskać. No musimy tam pojechać. A tym kamiennym chatkom przyjrzę się dokładniej. Dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.