Serial o czasach Wielkiego Głodu

W dzisiejszym wydaniu „The Sunday Times” przeczytałam, że Jim Sheridan (reżyser między innymi filmu „W imię ojca)” zamierza zrobić serial o czasach Wielkiego Głodu w Irlandii. Nad scenariuszem pracuje córka reżysera wraz z Mary Pat Kelly autorką książki „Galway Bay” traktującej o rodzinie Kelly, która decyduje się wyemigrować z głodującej Irlandii do USA. Na razie zbierane są środki na wyprodukowanie pilotowego odcinka.. Irish Film Board wsparł projekt oszałamiającą sumą 25 tysięcy euro 🙂 .  Jedna z prywatnych inwestorek projektu postanowiła go wesprzeć gdyż jak twierdzi dotąd nie było żadnych filmów ani seriali na większą skalę, które ukazałyby klęskę głodu w Irlandii. Ponadto, ma nadzieję, że serial ten będzie pokazany na całym świecie dzięki czemu przyczyni się do zwiększenia liczby turystów w Irlandii.

PS. Zdjęcia przedstawiają pomnik ofiar Wielkiego Głodu (The Famine Memorial) znajdujący się przy Custom House Quay w Dublinie.

Moze Cie tez zainteresowac
Irlandia inaczej Opuszczona wioska góra Sugar Loaf

0 thoughts on “Serial o czasach Wielkiego Głodu

 1. W pierwszej chwili serial w Wielkim Głodzie skojarzył mi się z tym, że w każdym odcinku któryś z głównych bohaterów umiera z głodu, ale mam nadzieję, że scenarzyści będą mieli lepsze pomysły. Z chęcią obejrzę.

  • aż tak dosadnie chyba nie będzie. Podejrzewam, że fabuła będzie podobna do książki Galway Bay skoro Mary Pat Kelly pracuje nad scenariuszem.

 2. Niesamowicie wymowne te rzeźby.

  Podoba mi się ta informacja i z niecierpliwością będę oczekiwać filmu, bo faktycznie nie kojarzę żadnej produkcji poświęconej tematyce Wielkiego Głodu.

  Jim Sheridan to jeden z moich ulubionych reżyserów, więc ufam, że i tym razem podoła zadaniu.

  • Masz rację! Ponadto, niesamowicie kontrastują ze swoim “szklano – finansowym” otoczeniem – co sprawia, że stają się jeszcze bardziej wymowne.

 3. Robią niesamowite wrażenie na tle domów ze szkła. Widziałam te rzeźby, jak byłam u syna w odwiedzinach. Mieszka niedaleko nich.

  • zgadza się, myślę, że specjalnie właśnie tam je postawiono aby kontrastem podkreślić ich znaczenie. Chociaż w sumie nie wiem co było pierwsze czy rzeźby czy centrum finansowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.