Doe Castle

Zamek Doe położony jest w pobliżu wioski Creeslough. Zamek został zbudowany w XVI wieku na siedzibę szkockiego rodu Mac Sweeney. Nie zobaczymy jednak jak wyglądał w swym stanie pierwotnym gdyż został odrestaurowany w 1800 roku. Właściciele Doe Castle zmieniali się często aż do początków XX wieku gdy to budowla przeszła pod kuratelę Urządu Robót Publicznych. Zamek ma dość barwną historię, ale warto go odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego malownicze polożenie – wznosi się na małym półwyspie zwanym Cannon Point, i zwrócony jest w stronę Zatoki Sheephaven. Trudny do sforsowania mur obronny jak również morze otaczające zamek z trzech stron uczyniło z zamku jedną ze znaczących fortyfikacji Donegal.

Jak przystało na wiekowy zamek i z tym miejscem związana jest romantyczna legenda w stylu Romea i Julii. Aileen MacSweeney zakochała się z wzjemnością w Turlough O’Boyle, jednakże obydwie rodziny nienawidziły się. Gdy ojciec Aileen dowiedział się o uczuciu łączącym młodych, uwięził Aileen na szczycie wieży. Turlough zaczął łowić ryby w pobliskiej rzece Lackagh z nadzieją zobaczenia Aileen na wieży. Pewnego dnia MacSweeny pojmał zakochanego młodzieńca i zabił. Gdy następnego dnia Aileen zobaczyła przez okno martwego Turlougha, rzuciła się z wieży. Dziś można podobno zobaczyć duchy kochanków wiosłujących po rzece Lackagh.Moze Cie tez zainteresowac
Kanary kulinarnie Hurling Newgrange

0 thoughts on “Doe Castle

  1. Doe Castle to jeden z tych zamków, które od dawna chcę opisać i jakoś nie mogę.

    Bardzo mi się tam podobało – nie było żywej duszy wokół [pomijając pana rybaka], a i okolica była bardzo przyjemna. Takie wszystko spokojne i błogie… Plaża nieziemska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.