Mosty typu Scherzer, (Dublin zwiedzanie)

Jedne z bardziej intrygujących mostów dublińskich to mosty Scherzer (od nazwiska inżyniera). Powodem budowy mostów była potrzeba skierowania ruchu wodnego w kierunku Royal Canal i do Spencers Docks. Ponadto, mosty zostały zaprojektowane w odpowiedni sposób aby nie przepuszczały wodę morską do doków. Gdy jakiś statek przepływał przez ten odcinek rzeki, mosty “otwierały” się i wystarczało tylko 4,5 minuty aby statki mogły przepłynąć pomiędzy nimi.

Dziś mosty są nieczynne i to z dwóch powodów – usunięto ich silniki oraz są „unieruchomione” przez to że stały się częścią asfaltowej drogi. W dzisiejszych czasach mosty Sherzer służą jedynie jako przypomnienie o industrialnej epoce tej części Dublina.

Udało mi się znaleźć tylko jedno stare zdjęcie, na którym widać jak dublińskie mosty Sherzer są podniesione aby przepuścić ruch wodny. Zdjęcie jest z tej strony

Moze Cie tez zainteresowac
Limerick Pałac Downhill Puerto de Mogan

0 thoughts on “Mosty typu Scherzer, (Dublin zwiedzanie)

  1. Tego typu most jest w Monasterevin, w hr Kildare. dwa dni temu akurat przepuszcali łódź, więc mogłam zobaczyć, jak to wygląda.nie miałam tylko pojęcia, że tak się nazywają tego typu mosty.

    Anka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *