Mosty typu Scherzer, (Dublin zwiedzanie)

Jedne z bardziej intrygujących mostów dublińskich to mosty Scherzer (od nazwiska inżyniera). Powodem budowy mostów była potrzeba skierowania ruchu wodnego w kierunku Royal Canal i do Spencers Docks. Ponadto, mosty zostały zaprojektowane w odpowiedni sposób aby nie przepuszczały wodę morską do doków. Gdy jakiś statek przepływał przez ten odcinek rzeki, mosty “otwierały” się i wystarczało tylko 4,5 minuty aby statki mogły przepłynąć pomiędzy nimi.

Dziś mosty są nieczynne i to z dwóch powodów – usunięto ich silniki oraz są „unieruchomione” przez to że stały się częścią asfaltowej drogi. W dzisiejszych czasach mosty Sherzer służą jedynie jako przypomnienie o industrialnej epoce tej części Dublina.

Udało mi się znaleźć tylko jedno stare zdjęcie, na którym widać jak dublińskie mosty Sherzer są podniesione aby przepuścić ruch wodny. Zdjęcie jest z tej strony

Moze Cie tez zainteresowac
Limerick Pałac Downhill Puerto de Mogan

0 thoughts on “Mosty typu Scherzer, (Dublin zwiedzanie)

  1. Tego typu most jest w Monasterevin, w hr Kildare. dwa dni temu akurat przepuszcali łódź, więc mogłam zobaczyć, jak to wygląda.nie miałam tylko pojęcia, że tak się nazywają tego typu mosty.

    Anka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.