Uachtarán na hÉireann czyli wybory prezydenckie w Irlandii

Już jutro wybory prezydenckie w Irlandii. Kandydaci, a jest ich siedmiu wzbudzają wiele emocji. Odchodząca natomiast pani prezydent Mary McAleese wzbudza wiele entuzjazmu gdziekolwiek się pojawi. Irlandczycy mówią jednak, że to wcale nie oznacza, że była takim dobrym prezydentem a jedynie oznacza, że wszyscy obecni kandydaci są ciency. 🙂

Obecna pani prezydent piastowała to stanowisko przez dwie kadencje (w sumie więc 14 lat) a poprzedni prezydent to była też kobieta – Mary Robinson. Przypomina mi to anegdotę zasłyszaną jakieś cztery lata temu przy okazji zwidzania Dublin Castle. Przewodnik opowiadał o obecnej i poprzedniej prezydent Irlandii. Stwierdził, że z powodu długości jednej kadencji i z tego powodu że ostatnie trzy kadencje to stanowisko piastowała kobieta, jego najmłodsza siostra była przekonana, że w Irlandii tylko kobieta i to o imieniu Mary może być prezydentem.

Kandydatów wymienię według kolejności alfabetycznej:

Mary Davis jest kandydatem niezależnym co podkreśla na każdym kroku, dodając, że nie tylko teraz ale, że zawsze była. Zapomina przy tym wspomnieć o jej powiązanich z właścicielem Newstalk Radio. Podkreśla również, że jej praca zawsze była pracą dla innych nie dla siebie jak na przykład praca dla organizacji charytatywnych. Nie wspomina przy tej okazji jedynie, że kierując jedną z takich organizacji – Special Olympics, zarabia 160 tysięcy euro rocznie.

Sean Gallagher jest kandydatem niezależnym (powiązanym jednak z Fianna Fail). Sean jest członkiem panelu inwestorów z Dragon’s Den i najmłodszym kandydatem. Według sondaży przedwyborczych wygląda na to, że ma dość duże szanse na wygranie wyborów choćby dzięki temu, że ukazany jest jako odnoszący sukcesy biznesmen. Jednakże niektórzy wspominają o pewnych niejasnościach co do wparcia finansowego jego firmy przez fundusze państwowe.

 Michael D. Higgins jest kandydatem Parti Pracy (Labour Party). Wygląda na to, że jest na drugim miejscu w przedwyborczych sondażach. Michael trochę wygląda jak taki ogrodnik/kwiaciarz w Malahide, który prowadzi tu swoje małe centrum ogrodnicze przy jednej z głównych ulic. Ma zresztą tak samo na imię.. 🙂 Pewna osoba z pracy porównała go z kolei do Leprechauna. Ciekawostką jest to, że mimo iż w sektorze państwowym pracownicy muszą przejść na emeryturę w wieku 65 lat, Michael D może kandydować na prezydenta w wieku 70 lat. A kadencja trwa siedem lat..

Martin McGuinness jest kandydatem Sinn Fein  – partii raczej nacjonalistycznej a swego czasu dość separatystycznej i związanej z IRA. McGuinness, urodzony w Derry jest obecnie zastępcą premiera Irlandii Północnej. McGuinness był jednym z osób decyzyjnych w czasie Krwawej Niedzieli i skazany za udział w organizacji terrorystycznej. Obecnie, jako kandydat na prezydenta, McGuinness stara się unikać rozmów na temat swojej przeszłości. Jednakże, wielu Irlandczyków obawia się McGuinnessa jako prezydenta właśnie ze względu na jego przeszłość oraz na to jakie następstwa może to za sobą nieść w kraju a także jaki przekaz byłby to wobec świata. Słychać również wiele oburzonych głosów tym, że on w ogóle kandyduje – oburzenia pod tytułem a co on takiego zrobił dla Irlandii, mieszkając i będąc politykiem Irlandii Północnej? Ciekawostką jest to, że McGuinness może być kandydatem na prezydenta i startować w wyborach ale sam nie ma prawa głosować  w tychże wyborach (jako osoba mieszkająca poza Irlandia).

Gay Mitchell jest kandydatem centroprawicowej partii Fine Gael (premier Irlandii Enda Kenny jest z tej samej partii). Uważany jest za kandydata trochę bezbarwnego. Gay jest kuzynem najpotężniejszego irlandzkiego barona narkotykowego i kryminalisty zwanego The Penguin. Dodatkowo Gay swego czasu prosił o ułaskawienie osoby, która ze względów poglądowych (antyaborcyjnych) zabił lekarza w USA.

David Norris jest kandydatem niezależnym,  i otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu. Wielu Irlandczyków bardzo chciałoby aby został prezydentem, właśnie między innymi dlatego, że jest gejem. Chcą aby był to taki sygnał dla świata, szczególnie po skandalu z molestowaniem seksualnym w kościele katolickim, że Irlandia nie trwa w traumie poskandalowej a jej obywatele są osobami otwartymi, pozbawionymi ksenofobii. Jednakże, mimo szczerej chęci Irlandczyków pochwalenia się Norrisem jako prezydentem, będzie to chyba niemożliwe na „życzenie” samego zainteresowanego. Za Norrisem ciągną się dwa niewybaczalne skandale. Pierwszy związany jest z jego byłym partnerem życiowym. Gdy Norris był senatorem, jego ówczesny partner został oskarżony w Izraelu o współżycie z nieletnim. Norris wysłał list do rządu izraelskiego w obronie swego partnera. Szkopuł był taki, że Norris użył do tego „firmowego” papieru listowego czyli z emblematem senatu irlandzkiego.  Kolejna niewybaczalna wina Norrisa to pobieranie zasiłku chorobowego w tym samym czasie gdy pobierał pensję senatorską. Tego w szczególności nie mogą zapomnieć Irlandczycy, mówiąc że wielu z nich musiało wyżyć z zasiłków gdy stracili pracę w czasie recesji.

Dana Rosemary Scallon jest kandydatem niezależnym. W roku 1970 wygrała konkurs Eurowizji piosenką „All Kinds of Everything”. Ma obywatelstwo amerykańskie (w Stanach razem z mężem prowadzi swój biznes muzyczny). W mediach w szczególności mówi się o jej różnych skandalach rodzinnych – jej brat jest podejrzany o molestowanie seksualne, ona sama kłóci się z siostrą o swój biznes w Stanach. Kilka dni temu pękła opona w samochodzie Dany, którym jechała. Dana i jej mąż twierdzą że pękła bo ktoś jej w tym pomógł, dodają, że była to próba zabójstwa Dany.

Przedstawiłam bardzo okrojone wizerunki kandydatów – bardziej na zasadzie poplotkowania sobie niż przedstawienia pełnej biografii (do tychże odsyłam na oficjalne strony kandydatów). A kto zostanie następnym prezydentem Irlandii? Wybory już jutro..

7 thoughts on “Uachtarán na hÉireann czyli wybory prezydenckie w Irlandii

 1. Jedna z moich klientek mówi, że bardzo trudno będzie zastąpić Mary McAleese, bo ona tak pięknie się prezentuje, potrafi się dobrze ubrać, dobrze mówi a poza tym zaprosiła Obamę i królową… Może to są podstawowe aspekty działania prezydenta? Podobno sami Irlandczycy nie wiedzą na kogo głosować. Michael D. Higgins wygląda na plakacie raczej na klauna a nie prezydenta. Norris – czy to możliwe, żeby wybrać kogoś na prezydenta tylko dlatego że jest gejem? Nie mam swojego faworyta, ale podobało mi się, że na stanowisku prezydenta były kobiety.

  • Kurczę, widzę teraz że trochę spłyciłam kandydaturę Norrisa, to że jest gejem to taki dodatek. Ceniony jest za to że przeciwnym układom, całemu estbliszmentowi politycznemu, temu spijaniu sobie z dzióbków itp

 2. Kandydaci niezależni nie istnieją! to bujda na resorach! jak ktos od tego zaczyna, jest u mnie przegrany, bo kłamie, to jest oczywiste.
  Pendragon, świat tak spsiał, że poglądy sie nie liczą, prezydent ma dobrze wyglądac w TV i pokazywac się z królową. Reszta – jakos to będzie 🙁

  BTW, nie dziwi Was, że tu starsznie trudno o kogoś z prawicowymi poglądami? Sa

   • McGuines jest powiązany z Sinn Fein, a to socjaliści, co chyba nawet maja w statut wpisane. IRA ma to też wpisane w swojej Zielonej(chyba) książeczce, a przysięga członków IRA też zawierała formułę o scojaliźmie.

    fine Gael po koalicji z Laburzystami niewiele z i tak małej prawicowości zostało. Z konieczności musiała się przesunąć nieco na lewo, żeby utrzymac koalicjanta :). zresztą “taki trynd” 😉 na świecie.
    A poza tym to oczywiście to, że w Irlandii nic nie jest takie samo jak w Europie 🙂

    • Dlatego celowo napisałam, że McGuinness to tak jakby. Jest z Sinn Fein a to w sumie nacjonalistyczna partia, a od prawicy do nacjonalizmu czasem nie jest daleko..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.