Dublin Living Awards 2011

Pierwsze w historii miasta Dublin Living Awards zostały przyznane 27 października tego roku na specjalnej gali w Mansion House. Celem nagród jest wyróżnienie biznesów, organizacji i ludzi, którzy sprawiają że w Dublinie dobrze się mieszka i pracuje.  Każdy mógł zgłosić nominację w 20 kategoriach. Lista finalistów została ustalona przez jury. Następnie, każdy Dublińczyk (i nie tylko) mógł oddać swój głos poprzez stronę dublinlivingawards, facebook lub esemesa. W sumie ponad 37 tysięcy osób oddało swój głos.

Podstawowe kryterium – nagroda dotyczy tylko miasta i hrabstwa Dublin (nie całej Irlandii).

Podaję zwycięzców w każdej z kategorii i linki do ich stron internetowych (o ile takowe posiadają):

Sklep z modą:

The White Door 

Sklep tak naprawdę z hrabstwa Louth a w czerwcu tego roku otwarto z wielką pompą jego kolejną filię  w Dublinie 2.

Salon kosmetyczny

Nu Essence Beauty Salon

Salon fryzjerski

Gillian Edgeworth Hair Studio

Salon spa/salon fitness

1escape Health Club

Hotel / Pensjonat

The Hilton Hotel Dublin

Szczerze mówiąc trochę mnie dziwi wybór – hotele sieci Hilton charakteryzują się tym, że są bez atmosfery, zimne, biznesowe hotele. Jest tyle innych pięknych hoteli w Dublinie. Poza tym są w wielu miastach i krajach jak to sieciówka. Spodziewałabym się, że hotele typu Clontarf Castle albo Dylan wygrają.

Kawiarnia / Kafeteria

Insomnia Coffee Company 

Tu zdecydowanie cieszę się z wyboru. I jeszcze bardziej cieszę się, że skoro wygrała sieciówka to dobrze przynajmniej że nie wygrała amerykańska sieciówka SB. 🙂 Insomnia ma naprawdę dobre kawy. Trochę się zraziłam gdy widząc kiedyś u nich reklamę nowej oferty – ice coffee, po kupieniu okazało się że ice coffee w ich rozumieniu to kawa z kostkami lodu pływającymi w niej. Szybko zapomniałam o tym incydencie odkąd odkryłam ich kolejną…. nieco niebezpieczną promocję: kawa z jakimkolwiek ciachem za 3.50 ..hm, się rozmarzyłam. Zaraz w planach mam spacer więc pewnie znów wstąpię do Bezsenności.

Targ

The Dublin Flea Market pchli targ, na którym aż samej mi trudno uwierzyć jeszcze nigdy nie byłam.

Restauracja

Cornucopia Wholefood & Vegetarian Restaurant

Nie byłam, nie słyszałam. Co ciekawe na menu pages (które zawsze sprawdzam jak idę do nowego miejsca i w miarę czasu sama się też udzielam wystawiajac opinie..ta restauracja ma tylko 13 opinii. Co na restaurację w centrum naprawdę mało.) Z drugiej strony cieszy, że tytuł restauracji roku został przyznany restauracji wegetariańskiej. Irlandczycy są raczej mięsożerni i jak się teraz nad tym zaczęłam zastanawiac to stwierdzam, że nie znam żadengo wegetarianina tutaj. Wiem przynajmniej gdzie zabiorę moich przyjaciół z Madrytu jak przylecą w odwiedziny – Javier jest weganem, wiem, że o wegańskiej restauracji nie mam nawet co marzyć ale nagrodzona wegetariańska to już coś! 🙂

 Pub

Kehoes of South Anne Street

Ten wybór nie dziwi. Stary tradycyjny pub w poblizu Grafton Street. Górna część trochę zaniedbana co mu ma tylko dodawć uroku i przypominać o czasach gdy jeszcze był sklepem. Bardzo popularny wśród Dublińczyków i ostatnio również turystów. Pub zapełnia się po godzinie siedemnastej, gdy wszyscy pracujący w pobliżu najpierw idą na piwo a potem do domu.

Klub

d|two

Kulturalna atrakcja

Block T nowo działająca, undergrandowa miejsce spotkań i działania artystów

Sala koncertowa

The Olympia Theatre

W Olympia Theatre byłam swego czasu na koncercie The Street. Trochę byłam zdziwiona, że odbywają się tam tego typu koncerty bo to jest rzeczywiście budynek teatru. Ale wystarczy tylko spojrzeć na kalendarz imprez na stronie teatru, żeby stwierdzić że koncert The Streets nie był czymś wyjątkowym

Kino

The Irish Film Institute

Tego zwycięzcę każdy chyba przyjmie ze zrozumieniem. The Irish Film Institute mieści dwa kina, irlandzkie archiwum filmowe i bibliotekę. Wyróznia się nie tylko dobrym alternatywnym kinem, ale różnymi imrezami / tematycznymi pokazami filmów

Teatr

The Grand Canal Theatredziała niecałe dwa lata Niedawno widziałam, ze miał tam swoje przedstawienie dubliński polski teatr. Bardzo chciałm pójść, ale odkryłam to właśnie w dniu przedstawienia. Ciekawe, ze w broszurce z przedstawiniami na oficjlaniej stronie teatru nie ma o tym ani słowa.

Galeria

Gallery of Photography

Podobno najlepsza w Irladnii galeria fotografii współczesnej. Mieści się na Temple Bar

Najlepszy ekologiczny wkład w życie Dublina

Dublinbikesto był chyba w sumie najłatwiejszy wybór w tej kategorii. Stolica Irlandii wprowadziła system wynajmu rowerów, jaki można znaleźć w wielu miastach Europy.

Nowy biznes

Indoor Plants of Patrick Street czyli taka nasza kwiaciarnia z roślinami doniczkowymi 🙂

Wyjątkowy w kład w życie Dublina

Destiny Christian Church 

Szczerze mówiąc nie bardzo wiem co ten kościół robi że zasłużył na tą nagrodę. Z jego oficjalnej strony też zbyt wiele nie wynika.

People Choice

Phizz Fest – Community Festival 

Festival ma na celu promowanie talentów z dzielnicy Phisborough i

Dubliner of the Year

Senator David Norris – wyborów prezydenckich nie wygrał, ale czy wygranie w takiej konkurencji to nie jest również wielki zaszczyt? 🙂

PS. Zdjęcie DublinBikes pochodzi z Wikipedii. Zdjęcia targu pchlego są autorstwa Tomasza Szustka (i wklejone tu za pozwoleniem autora 🙂 ) na które natknęłam się na flikerze (polecam zdjęcia Tomasza w szczególności z Sarajewa, zdjęcia przedstawiające życie Marokańczyków – przyszłych nielegalnych imigrantów, te które pokazują muzułmański Dublin oraz niepocztówkową Irlandię.) Zdjęcia, które tu zamieściłam nie przedstawiają co prawda pchlego targu na Newmarket Square ale na Cumberland Street. Wybrałam je jednak bo są bardziej intrygujące i znakomicie przedstawiają klimat pchlich targów.

Moze Cie tez zainteresowac
Slea Head Trim Jeanie Johnston

2 thoughts on “Dublin Living Awards 2011

  1. Cornucopia rzeczywiście zasługuje na uwagę, chociaż dość ciasna. Nie znasz żadnego wegetarianina? Ja mam ich pełno wkoło siebie 🙂 Insomnię wspominam z rozrzewnieniem, moje pierwsze miejsce na odpoczynek w czasach jak szukałem pracy. Kawa znakomita jak na moje wymagające podniebienie.

    • No widzisz..obracam się wśród samych mięsożerców.. Mówisz, że Cornucopia dość ciasna – w sumie to dość częste w dublińskich restauracjach – musi być ciasno i musi być ten buzz 🙂 W sumie teraz jak jestem w restauracji w Polsce i jest ona pustawa to jakoś nieszczególnie się czuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.