Narodowy strój irlandzki – czyli strój którego nie ma

Wyjątkowo w środę zdarzyło mi się słuchać radia RTE1 około godziny 14. W tym czasie miał swoją audycję Joe Duffy. Joe i jego program to coś podobnego do Dzwonię do pani/pani w nietypowej sprawie Janusza Weissa. Usłyszałam część ciekawej rozmowy, do radia zadzwoniła Pani, która jest pielegniarką biorącą udzial w europejskim sympozjum pielęgniarek, które o ile dobrze pamiętam odbywa się co pięć lat w różnych miastach Europy. W pierwszym dniu tego sympozjum, jedna osoba z reprezentacji danego kraju ubrana jest w narodowy strój swego kraju. Pani pielęgniarka dzwoniła z pytaniem: jaki jest narodowy strój irlandzki? Zawsze myślałam, że strój do tańca irlandzkiego jest zarówno strojem narodowym. Okazuje się że nie jest i że tak naprawdę nie ma narodowego stroju irlandzkiego. Ta Pani opowiadała, że jak jechali na poprzedni zjazd próbowali dowiedzieć się jaki jest strój Irlandii. W tym celu skontaktowai się z National Museum of Ireland oraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych . Nikt nie potrafił odpowiedzieć jej na to pytanie. Zrezygnowane pielęgniarki, postanowiły, że ich reprezentantka wystąpi w stroju do tańca irlandzkiego. Przyznam, że żałuję że nie mogłam posłuchać programu do końca i dowiedzieć się czy któryś ze słuchaczy był w stanie pomóc. (niestety opcja siedzenia w samochodzie po skończonej podróży nie wchodziła w grę J). Próbując wrzucić w wyszukiwarkę „national dress of ireland” google proponował mi strony z  „traditional dress of ireland”. Jest dużo stron z tradycyjnym ubiorem irlandzkim, ale jest to ciekawe, że naród o tak bogatej historii i kulturze nie ma narodowego stroju.

Joe Duffy na koniec rozmowy z panią pielęgniarką zasugerował że na następne sympozjum mogą użyć strój Leprechauna, Pani jednak nie przyjęła tego pomysłu z entuzjazmem..

7 thoughts on “Narodowy strój irlandzki – czyli strój którego nie ma

 1. Wiesz to ciekawe nawert. Tak próbuje przyrównać do Polski i musze powiedzieć, że mam kłopot. No bo jaki jest polski narodowy strój? Kontusz? A jeśli stroje “ludowe” to który? przecież tak naprawdę to są regionalizmy, które można wykorzystać do promocji. Faktem jednak jest, że rzeczywiście w Irlandii brakuje czegos na wzór kontusza czy szkockiego kiltu 🙂 Może EU załawi to jakimś przpeisem lub ustawąi wypromuje “narodowy strój irlandzki”?;D
  A nieco powazniej, kilt podobno nosili szkoci, którzy przybyli z Irlandii, więc chyba tym sladem bym poszedł.

  • W Polsce chyba każdy region ma jakiś swój strój ludowy, ale jakoś tak uparcie strój krakowski kojarzy mi się ze strojem narodowym. Co do kiltu to chyba było odwrotnie. Irlandczycy chcąc podkreślić swoją odrębność od najeźdźców Anglików, zaczęli nosić zielony kilt, którego pomysł zaczerpnęli od Szkotów.

   • Chyba masz rację. Kilt to jednak szkocki wynalazek i to znacznie późniejszy niż sie spodziewałem. chyba pod wpływem filmu,a tymczasem okazuje się,że Waleczne Serce raczej nie mógł nosić kiltu 😉
    Miejscowi nosili jednak jakiś rodzaj tunik, a to coś zupełnie innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.