Wychodzimy? Poczekaj tylko założę pidżamę..

Gdy cztery lata temu przyjechałam do Irlandii i wynajęłam mieszkanie, poprosiłam koleżankę aby pomogła mi w zakupach wyposażenia tego mieszkania. Chciałam kupić naczynia, mopa itp. Koleżanka miała samochód i mieszkała w Dublinie od jakiegoś czasu więc wiedziała gdzie pojechać na zakupy. Zabrała mnie do jednego z największych centrów handlowych a ja stojąc w sklepie sieci Dunnes w kolejce do kasy z wózkiem pełnym kubków, sztućców itp nagle zaniemówiłam. Mój szok spowodowany był tym, że zobaczyłam panią z wałkami na głowie. Moja koleżanka pouczyła mnie wtedy, że to jeszcze nic i że wkrótce mogę zobaczyć panie w pidżamach. Jak się wkrótce dowiedziałam, w pewnym momencie nastała moda na chodzenie w pidżamach. Moda ta nie przyjęła się oczywiście w całym Dublinie a jedynie w niektórych częściach Tallaght, w dzielnicy Finglas, East Wall itp. w szczególności wśród młodych dziewczyn oraz młodych samotnych matek.

Okazuje się, że nie wystarcza jedynie włożyć pidżamę aby być modną. Należy do tego mieć makijaż, dobrane pod kolor buty a sama pidżama musi być wyprasowana – nie może wyglądać jak pidżama w której dopiero co wstało się z łóżka. Piszę o tym teraz gdyż kilka dni temu miał miejsce śmieszny incydent, który spowodował, że ludzie znów zaczęli rozmawiać o tych pidżamach. Mianowicie, w  w Damastown Health Centre w Blanchardstown (na północy Dublina) pojawiło się ogłoszenie, którego treść mniej więcej brzmi:

„Proszę pamiętać, że pidżama nie jest odpowiednim strojem, w jakim można przyjść na spotkania do naszego ośrodka” (zdjęcie ogłoszenia poniżej)

Podobno moda na chodzenie w pidżamach wywodzi się z Liverpoolu gdzie pidżamy zastąpiły dresy. Więcej na temat “day-time PJ wearers” tu (click) Na facebooku znalazłam nawet grupę o nazwie “Pictures of Ireland’s Pyjama Wearers”.

a może ta moda zrodziła się z powodu popularności Bananas in Pyjamas? 🙂

Moze Cie tez zainteresowac
Baa baa black sheep W Irlandii krócej i wydajniej? Minaun, Co Mayo

21 thoughts on “Wychodzimy? Poczekaj tylko założę pidżamę..

 1. Podobno w jednej z dublińskich dzielnic zabroniono przychodzić na podpis do Social Welfare właśnie w strojach piżamowych. Nie wiem czy te powyższe zdjęcie ogłoszenia właśnie o tym nie mówi? Osobiście dziwi mnie ten styl i chyba nie jestem w stanie go zaakceptować.

  pozdrawiam!

  • sorki że nie wyraziłam się wystarczająco jasno, ale zdjęcie które zamieściłam dotyczy właśnie tego zdarzenia o którym mówisz. Mi ten styl też nie odpowiada chociaż z dzieciństwa z czasów kolonijnych pamiętam “pidżama party”

 2. Kiedyś zaskoczony patrzyłem na niedzielne stroje niektórych przybyszów z Czarnego Lądu, teraz bardzo mi się podobają. Takie afrykańskie wyjściowe piżamy.

  • co do afrykańskich strojów to już w ogóle inna kultura. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, a przynajmniej ja nie jestem i to ich poważne strojenie dla mnie wygląda trochę jak przebierańcy 🙂

   • Bardzo możliwe, że oni myślą podobnie o naszych strojach. Jedno muszę przyznać – wszystko zawsze dobrane jest kolorystycznie u kobiet – ta sama suknia jak i turban na głowie 🙂

 3. Podobno w niektórych szkołach można znaleźć ogłoszenia, że dzieci nie zostaną wpuszczone na zajęcia jeśli rodzice będą je ‘odstawiać’ w pidżamach właśnie.
  Ani mnie to grzeje ani ziębi, jak dla mnie mogą spacerować z gołymi tyłkami, ale zachwycona tą moda to specjalnie nie jestem.

  • hmm, tak jakoś wydaje mi się, że te tyłeczki w tych pidżamkach są bardzo specyficzne i niezbyt atrakcyjna aż do tego stopnia żeby rozpraszać. A w sumie chyba mogę się wypowiadać bo też swego czasu i kissed a girl and i liked it 🙂
   A Twoja przygoda szlafrokowa wymiata 🙂

 4. E, w Polsce też się to zdarza ;D Sama zaliczyłam tylko wypad na stację benzynową o północku po zakupy i liczne spacery z psem, ale znam takich, co po supermarketach w piżamie chodzili ;D
  Tylko czasem jest, cholera, trochę za zimno na takie wypady…
  I zawsze była to piżama prosto z wyra. To jest cała esencja latania w piżamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.