Narodowy spis powszechny 2011

W zeszłym roku w kwietniu lub marcu pewnego wieczora zadzwonił do naszych drzwi smutny pan i powiedział, że prosi nas o wypełnienie formularza z pytaniami w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2011 czyli Census 2011. Pan był smutny bo kartek było do wypełnienia wiele i  do tego trzeba to było wypisać odręcznie. Po naszym wypełnieniu pan musiał następnie wszystkie nasze odpowiedzi wprowadzić do systemu komputerowego. Pan opowiadał że jakby wiedział ile to roboty to nie zgłosiłby się do pracy w charakterze ankietera. Ponadto Pan odetchnął widząc ze nie mamy 8 dzieci czy jakoś tak – tyle było miejsca na wypisanie dzieci na kartkach. Cały spis irlandzki miał się odbyć w ciągu jednego dnia. Jeśli kogoś nie było w domu w tym dniu musiał to zgłosić i umówić się na inny termin.

Mija prawie rok od spisu powszechnego a wczoraj ogłoszono jego ostateczne wyniki i raport.

Dowiadujemy się ze spisu ze największą grupą nie–Irlandczyków są Polacy a nie jak do tej pory Anglicy. Tym samym drugim najpopularniejszym językiem po języku angielskim jest język polski. Za polskim jest francuski, litewski i niemiecki. Polaków w Irlandii jest ponad 100 tysięcy a wszelkich nie-Irlandczyków jest ponad 500 tysięcy. To w sumie tłumaczy pewnie żart który muszę przytoczy po angielsku bo inaczej straci sens:

“The latest poll taken by the Government asked people who live in Ireland if they think Polish immigration is a serious problem:
25% of respondents answered: Yes, it is a serious problem.
75% of respondents answered:
Nie, to nie jest żaden problem.”

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się ze spisu powszechnego? Około milion siedemset Irlandczyków zna trochę jezyk irlandzki ale tylko 1,8 % populacji używa go codziennie. Kobiet jest ciut więcej w Irlandii niż mężczyzn, wzrasta liczba rozwodów. Większość populacji to katolicy (84%) ale zwiększa się liczba osób mieszkających razem bez ślubu oraz oczywiście zwiększa się liczba związków osób tej samej płci. (a może po prostu zwiększa się liczba osób mówiąca otwarcie o tym).

Irlandię zamieszkuje  4 i pół miliona osób (najwięcej od 150 lat) z czego połowa mieszka w prowincji Leinster. Od ostatniego spisu powszechnego w 2006 roku liczba mieszkańców wzrosła o 8,2 procenta. Dużo się mówi w Irlandii o tak zwanych ghostestates czyli nowych osiedlach wybudowanych w czasach boomu i nie dokończonych lub zamieszkanych bo wraz z recesją spadło zainteresowanie i możliwości finansowe ludzi aby kupować więcej. Ze spisu wynika ze 14, 5 procent domów/mieszkań jest pustych (część z nich co prawda to wakacyjne domki). Najwięcej jest ich w hrabstwach Donegal (gdzie miedzy innymi mieszka nasza „Magda”) i Leitrim. Od czasu Wielkiego Głodu do czasu poprzedniego spisu powszechnego w 2006 hrabstwo Leitirm było najbardziej wyludniającym się hrabstwem. W 2006 po raz pierwszy ta tendencja zaczęła spadać. Niestety zeszłoroczny spis pokazuje ze znów Leitrim się wyludnia W sumie Leitrim ogólnie jest bohaterem wielu anegdot w Irlandii. Moi znajomi Irlandczycy śmieją się, ze niby najmniej zamieszkałe hrabstwo ale kogo nie spytasz skąd jest to okazuje się ze z Leitrim. (nie wiem na ile to prawda, ja w sumie nie znam nikogo z Leitrim). Słyszałam tez żart ze jeśli w Leitrim 3 osób nie było w domu w noc spisu to w statystkach wyszło to jako 33% mieszkańców.

Przyrost naturalny jest dodatni z czego Irlandczycy bardzo się cieszą tym bardziej że w całej Europie tendencja jest odwrotna. Co prawda stawia to przed rządem wyzwania w postaci sprostania rosnącej liczbie ludności, zapewniania wystarczającej liczby szkol, opieki medycznej itp. Największy przyrost mieszkańców oczywiście ma miejsce w hrabstwach położonych wokół Dublina z których ludzie podróżują do stolicy do pracy czyli w tzw commuter belt.

Więcej szczegółów tutaj click

Moze Cie tez zainteresowac
gdy bierze grypa światła w Irlandii zamek Doe
 

8 thoughts on “Narodowy spis powszechny 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.