Irlandczycy na Euro 2012 i dlaczego “The Fields of Athenry” jest piosenką kibiców

Czytam w polskich mediach, że po ostatnim meczu Irlandczyków z Hiszpanami są zachwycone irlandzkimi fanami. Gdzieś nawet spotkałam się z nagłówkiem “najgorsza drużyna najlepsi fani”. Skąd taki dobry humor Irlandczyków mimo fatalnych wyników? Ano z powodu irlandzkiego craic. Irlandczycy, którzy jechali do Polski nie oczekiwali wiele od swojej drużyny, jechali się tylko dobrze bawić. Nie jest to dla nich tani wyjazd, szczególnie w czasach recesji. Zapłacili słono za przelot i noclegi oraz bilety na mecze. Niektórzy jechali w wynajętych samochodach kempingowych, niektórzy przerabiali vany na prymitywne przyczepy kempingowe. Wszystko po to żeby był good craic, a przy okazji popić i pobyć wśród swoich, których sporo zjechało się do Polski (Irlandczycy lubią trzymać się razem, wszędzie za granicą szukają irlandzkich pubów i innych Irlandczyków.) I dziwią się byłemu kapitanowi Royowi Keane, który na drugi dzień po meczu z Hiszpanią  negatywnie wyrażał się o dobrym humorze fanów, mówiąc, że śpiewanie i picie to nie wszystko.

Przede wszystkim jednak ważne jest to, że Irlandczycy nie tracą dobrego humoru. Podobno zaimponowali wielu osobom tym, że do końca śpiewali The Fields of Athenry. Akurat, to nie jest coś bardzo niespotykanego. Ta piosenka jest ulubioną piosenką irlandzkich kibiców niezależnie komu kibicują i jakiej dyscyplinie sportowej. Mimo, że piosenka opowiada o czasach Wielkiego Głodu, to jest dość nowa bo z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Gdy pytałam się w pracy dlaczego akurat piosenka o takiej tematyce jest piosenką kibiców usłyszałam w odpowiedzi, ze dlatego, że dobrze się ją śpiewa grupowo. Fakt spytałam tylko jedną osobę więc odpowiedź nie była reprezentatywna.. Wrzuciłam wiec do wujka gugla zapytanie dlaczego akurat to piosenka i znalazłam się na stornie RTE a następnie na jutjubie i dowiedziałam się jakie jest głębsze znaczenie tej piosenki. Chodzi o pokazanie, ze nie ważne jak jest źle, jak biednie i w jaki desperacji, duch irlandzkiego narodu jest nie do zniszczenia. Piosenka jest bliska wszystkim Irlandczykom właśnie z powodu tematyki. Nie ma rodziny irlandzkiej, która pokolenia wstecz nie byłaby nim dotknięta. Ale mój kolega z pracy nie mylił się zbytnio – okazuje sie, ze piosenka miała wszelkie atrybuty aby zostać popularna –  dobrze się ja śpiewa, brzmi jak dawna ballada ale każdy, zwykły człowiek ze zwykłym głosem może ją dobrze zaśpiewać. W filmie padają też słowa, że w 1988 roku w trakcie Mistrzostw Europejskich po tym jak Irlandczycy wygrali z Anglikami, cały naród poczuł takie psychiczne, ostateczne uwolnienie się spod jarzma Anglików a ta piosenka oddawała całą bolesną historię Irlandii i jej najeźdźcy Anglii  bardzo dobrze.

Polecam film, nie tylko jest o sporcie ale też o historii, szczególnie tej ciężkiej, gorzkiej historii irlandzkiej i angielskiej oraz tego jak Irlandczycy poradzili sobie ze swoimi bolesnymi doświadczeniami. PS. Coś nie mogłam znaleźć 3 części wiec nie obejrzałam, jak ktoś znajdzie to proszę o linka

A do posłuchania piosenki na żywo w wykonaniu kibiców zapraszam na wieczorny mecz w Włochami 🙂

A tu w końcu i piosenka The Fields of Athenry w wykonaniu zespołu The Dubliners.

12 thoughts on “Irlandczycy na Euro 2012 i dlaczego “The Fields of Athenry” jest piosenką kibiców

  1. Nie umiem do końca znaleść związku, ale od meczu z Hiszpanią łazi mi po głowie fragment tekstu z Autobiografii Perfectu: ‘Na taśmie mam To, jak w gardłach im rodzi się śpiew’.
    Tyle że gdybym jeszcze jakiekolwiek płyty Hołdysa miał to odesłałbym burkowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.