Zamek Rockfleet

Zwiedzając hrabstwo Mayo i korzystając z jakichkolwiek przewodników natkniemy się na wzmiankę o zamku Rockfleet również znanym jako Carrigahowley. Na przydrożnym kierunkowskazie prowadzącym do tego zamku zobaczymy jeszcze jego trzecią nazwę a mianowicie Carrickahowley.

Zamek, który w rzeczywistości jest wieżą w naszym rozumieniu zamków (w Irlandii roi się od zamków-wież) położony jest w pobliżu Newport. Rockfleet jest uważany za najbardziej namacalny dowód istnienia irlandzkiej królowej piratów Grace O’Malley (o której krótko wspominałam też tu i tu). W zamku tym, Grace z powodzeniem odparła atak Anglików. Królowa piratów patrolowała wody zachodniej Irlandii przez około 50 lat i nawet urodziła swego syna na statku w trakcie ataku północno afrykańskich piratów.

Podobno do zamku wciąż mozna wejść, tak po prostu. Ze względu na swoje położenie nad samą zatoką, nie zawsze wejście do zamku jest możliwe jak to niestety było w przypadku gdy my podjechaliśmy pod zamek. Ale z drugiej strony gdybyśmy wtedy wiedzieli, to pewnie byśmy zaryzykowali to chlupanie wody w butach i przedarli się przez wysokie fale do środka 🙂

Poniżej film o Grace O’Malley (filma jest podzielony na pięć części)

7 thoughts on “Zamek Rockfleet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.