Nollaig na mBan czyli Boże Narodzenie Kobiet

6 Stycznia w Irlandii to dzień Nollaig na mBan / Women’s Christmas lub Little Christmas. W tym dniu kobiety wychodzą z domu na spotkania z przyjaciółkami, siostrami itp a mężczyźni stają się kogutami domowymi.

W Dublinie to tradycja raczej już zanikła, ale w hrabstwie Cork lub Kerry jest ona wciąż żywa. Tam właśnie, klientami restauracji i barów są w tym dniu wyłącznie kobiety.

Ta tradycja to taki rodzaj podziękowania wobec kobiet, które po świętach były zmęczone sprzątaniem i gotowaniem, zasłużyły więc na dzień dla siebie. 🙂

Podoba mi się ta tradycja. Taki jeden dzień raz do roku gdy można się spotkać z wszystkimi ciociami, kuzynkami, przyjaciółkami itp. I żadna się nie spieszy do domu. Chociaż są osoby, które uważają że to święto jest poniżające bo pozwala mieć dobową przerwę od obowiązków po to by bez słowa skargi być niewolnikiem przez cały rok. A jakie jest państwa zdanie?

IF

Moze Cie tez zainteresowac
O zwierzętach trochę Pipe band festiwal Małe piwo proszę

39 thoughts on “Nollaig na mBan czyli Boże Narodzenie Kobiet

 1. Jeżeli mają takich facetów, którzy nie pomagają przy sprzątaniu przed świętami, nie pomagają przy gotowaniu albo przy dzieciach, to takie święto to nie przywilej, to obowiązek! Zostawić wszystko i do pubu! Wtedy chłopy zobaczą co to znaczy mieć cały dom na głowie…

 2. Zwyczaj sympatyczny. Każda społeczność ma takie “swoje dni” wywodzące się z tradycji, dziś najczęściej splątanych od pogańskich po religijne, ale skoro przetrwały to znaczy, że są potrzebne.

  • dokładnie! gdybyśmy wszyscy myśleli tak samo, byłoby nudno. To co mi się najbardziej podoba w tej tradycji to to, że jest to właśnie taki specjalny dzień. Czyli nic nie może się wydarzyć (sAmochód trzeba do mechanika, szef zostawił po godzinach itp) co sprawiłoby, że jedna czy dwie z umówionych pań nie przyszłaby na spotkanie. To dzień święty, kiedy wszyscy wiedzą, że panie wychodzą i nic je nie zatrzyma! :)..

 3. Podobno na Sycylii są takie dni kiedy w barach można spotkać wyłącznie mężczyzn. Kobiety też powinny mieć taki przywilej. Takie Boże Narodzenie dla Kobiet to fantastyczna sprawa.
  Zwyczaj mi się podoba jednak ten jeden dzień w roku to zdecydowanie za mało. Z drugiej strony żyjemy w XXI wieku i jakoś tak po cichu mam nadzieję, że coraz więcej mężczyzn widzi w swoich kobietach równorzędnego partnera a nie sprowadza roli ukochanej do bycia kurą domową.

  • Na Sycylii to pewnie każdego dnia można spotkać w barach wyłącznie mężczyzn 🙂 Zwyczaj sympatyczny i przydałby się bardziej chyba w Polsce niż w irlandii, tak sobie myślę. W irlandii kobiety nie są kurami domowymi. Zresztą im bardziej kraj zamożny tym bardziej równorzędne traktowanie obydwu płci.

 4. Proszę, a o takiej tradycji nie słyszałam. Odpytam jutro koleżanki, może mnie oświecą, dlaczego nie zostałam zaproszona 😉 Ktoś wspomniał w komentarzach babskie combry i klachy – aż mi się dzieciństwo przypomniało i moja mama (Wiecznie na klachach – jak rozpaczał ojciec)… W naszej wsi mamy niepisaną tradycję czwartkowego wypadu do pubu (na godzinkę, ale jednak), a także urodzinowe “drinki” w gronie samych kobiet… Większość irlandzkich mężów, których znam, pomaga w domu, a kilku lepiej sobie radzi niż ich małżonki. Czasem to konieczność, panie mają etat w mieście (zawsze to pewny dochód), a panowie doglądają farmy i przy okazji dzieci i domu.
  Pozdrowienia poświąteczne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.