Five minutes of heaven

Próbując zaszufladkować film irlandzki, można w uproszczeniu powiedzieć że dzieli sie na trzy kategorie: pierwsza to wesołe opowiastki o lokalnych rzezimieszkach jak np film “Ordinary, decent criminal“, druga to filmy ukazujące konflikt w Irlandii Północnej. Trzecia kategoria to filmy nie pasujące do żadnej z powyższych 😉

Time will heal they say… what everybody says about everything. The years just get heavier.Why don’t they tell you that? Nobody tells you that!

five_minutes_of_heaven_blu_ray

Jakiś czas temu obejrzałam “Five minutes of heaven” który należy do drugiej  z wyliczonych przeze mnie kategorii czyli mówi o konflikcie. Scenariusz filmu częściowo oparty jest na faktach i pokazuje siedemnastoletniego protestanta Alistaira Little zabijającego dziewiętnastoletniego katolika Jimmiego Griffina. Świadkiem tego zabójstwa jest mały Joe – brat ofiary. Ale rozczaruje się ktoś kto oczekuje scen bojówek, bijatyk, bomb itp. Alister zabija aby udowodnić swój patriotyzm. W tym momencie historyczna wierność filmu się urywa. W dalszej części obrazu, trzydzieści trzy lata po tragedii, zabójca Alistair ma spotkać się z Joe. Do tego spotkania ma dojść przed kamerami telewizyjnymi. Czy dorośli dziś mężczyźni są gotowi na taki przełomowy krok w ich życiu oraz w całym konflikcie protestancko – katolickim? Czy czas leczy rany?

Już kiedyś mówiłam że telemaniakiem nie jestem i mało filmów oglądam. Dla mnie “Five minutes of heaven” jest dobrym, i wciągającym dramatem o akcji niezbyt pośpiesznej.   Główne postaci filmu w które wcielili się Liam Neelson oraz James Nesbitt, zostały zagrane naprawdę przekonująco.

Piękny, smutny film który państwu szczerze polecam.

Może Cię tez zainteresować
Taaffea Castle Spoleto Kocham Cię jak Irlandię

9 thoughts on “Five minutes of heaven

  1. Czasem mam ochotę na mały domowy seans filmowy. Najczęściej do pierwszej reklamy… Zresztą i tak najczęściej skakanie po kanałach kończy się na NatGeoWild 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.