A meteoryty szaleją i śmieją się… czyli wioseczka Leighlinbridge

Ci którzy lubią w spokoju popływać sobie na łódce lub pochodzić jakąś trasą wzdłuż rzeki mogą wybrać się do hrabstwa Carlow do malowniczej wioseczki Leighlinbridge.

Wioseczka ta jest intensywnie irlandzka z kilku powodów:

– znajdziemy w niej stare kamienne budowle czyli między innymi ruiny jednej z najwcześniejszej fortecy normańskiej zwanej „Black castle” oraz jeden z najstarszych mostów które są wciąż w użyciu w Europie.  (most z roku 1320)

Leighlinbridge Leighlinbridge (1)

–  są tu kolorowe budynki czyli jak to ja je nazywam „chatki puchatki”

– zobaczymy malutkie ale zadbane i ciekawe skwerki (przepraszam uprzejmie ale nazwane one są tutaj ogrodami, nie ważne że pomieszczą w porywach do 10 osób). Sama wioseczka jest nazywana „the Garden Village”

Leighlinbridge (5) Leighlinbridge (6) Leighlinbridge (8) Leighlinbridge (2) Leighlinbridge (9)

– sławnych mieszkańców, którymi się szczycą

 – oraz  „last but not least” esencję irlandzkości tutejszych mieszkańców czyli np. młodego mężczyznę siedzącego nad rzeką przy stoliku, pijącego piwo o wczesnej porze dnia i kulturalnie czytającego gazetę. Ludzi pozdrawiających się nawzajem a młodzież mówiącą „dzień dobry”, oraz beztroskość. Gdy pewien kierowca przejeżdżając przez ciasny, łukowaty most zainteresował się czymś w wodzie..zatrzymał samochód i wyszedł wpatrywać się w tafle wody. Za jego przykładem zrobiło tak kilka kolejnych osób i jeden pas mostu był całkowicie zablokowany przez dobre 10 minut. Nikt nie pomstował tylko kolejne osoby wychodziły podziwiać uroki rzeki Barrow. Nagle ten korek zniknął, tak niespodziewanie jak i się pojawił.

Leighlinbridge (7)

Pod koniec listopada 1999 roku na wioseczkę spadł meteoryt, ostatni odnotowany taki przypadek w drugim tysiącleciu. John Tyndall, fizyk który między innymi wyjaśnił dlaczego niebo jest niebieskie, pewnie miałby niezły ubaw wiedząc o tym „spadku nieba” na Leighlinbridge. Otóż Tyndall urodził się właśnie tutaj a wioseczka dumnie go wspomina, wystawiając między innymi tablicę pamiątkową z jego imieniem w Ogrodzie Rzeźb „Garden of Sculpture”

Dziś dumne imię Tyndalla nosi instytut naukowy w Cork. (jeden z najlepszych w Europie działający w sektorze ICT a w szczegóności w nanotechnologii oraz fotonice, ale jak się na badania rocznie ma 32 ml euro…..to wypada być jednym z nalepszych)

Leighlinbridge (3) Leighlinbridge (4)

 

PS. Tu też mieszkają Polacy których w tym miejscu pozdrawiam. 🙂

10 thoughts on “A meteoryty szaleją i śmieją się… czyli wioseczka Leighlinbridge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.