Grzybki i zboże

Dość często bywam w Newbridge House and Gardens. Jakiś czas temu zauważyłam tam ciekawą strukturę, którą chciałam państwu przedstawić. Myślałam, że ze strukturą związana jest przynajmniej jakaś romantyczna lub nostalgiczna historia a tu takie rozczarowanie. Ona była zbudowana i wykorzystywana przez wieśniaków! 🙂

the corn rick (3)

Ale od początku. W 19 wieku, zboża w Irlandii były koszone ręcznie a następnie wiązane w małe snopki lub składane razem w małych wiązankach. To skoszone zboże trzymano mniej więcej do listopada aby wtedy je zmłócić. Wiązanki zbóż trzymano zbite razem w swego rodzaju klocu. Tyle że nie trzymano go bezpośrednio na ziemi, ale na takim specjalnym podium, nad ziemią (może dojrzycie państwo na zdjęciu poniżej). Po kilku tygodniach gdy zbiory dobrze osiadły, przykrywano je samą słomą dzięki czemu cały bal stawał się odporny na wszelkie kaprysy pogodowe.

the corn rick

Podium było zrobione z granitu (potrzebowano coś mocnego co utrzymałoby ciężar). Granit dostarczany był z Wicklow gdyż tamtejsi mieszkańcy potrafili go dobrze obrabiać. Podium miało chronić zboże przed zjedzeniem przez gryzonie i podtrzymywane było przez małe filary w kształcie grzybków. Myszy lub szczury potrafiły wejść na filar ale po dotarciu do “kapelusza” grzyba nie umiały sobie dalej poradzić czy też obejść go. Po prostu uderzały się w łebki i spadały. Ot i to cała tajemnica tak tajemniczo wyglądającej struktury.

Nie znam się specjalnie na rolnictwie więc jeśli coś pokręciłam to proszę mi dać znać.

the corn rick (2) the corn rick (1)

24 thoughts on “Grzybki i zboże

  1. Z dzieciństwa pamiętam, jak podczas młócki zboża (obserwowałem to u dziadków) myszy uciekały ze stogu, gdzie pieprz rośnie. Hałas młockarni, rwetes i harmider pracujących ludzi wypłaszał przyjaciółki Walta Disneya z bezpiecznego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.