Castledermot Friary

Ruiny klasztory Castledermot są przy głównej drodze w miejscowości o tej samej nazwie. Nie można przeoczyć i nie ma problemu z parkingiem – naprzeciw znajduje się stacja benzynowa.

Klasztor stał w tym miejscu już około roku 800, gdy to został wybudowany przez Diarmid, syna króla Aedh Roin. Pierwsze pisemne wzmianki na temat klasztoru datowane są na rok 1247. Pewna część ruin klasztoru widocznego dziś pochodzi prawdopodonie z IX wieku a piękne gotyckie łuki i większość pozostałych ścian datują się na wiek XIII. Klasztor nigdy nie został odbudowany po tym jak wojska Cromwella go zniszczyły.

Klucz do klasztoru można odebrać w sąsiadującym domu.

Casteldermot Friary Casteldermot Friary (9) Casteldermot Friary Casteldermot Friary (1) Casteldermot Friary (3) Casteldermot Friary (4) Casteldermot Friary (5) Casteldermot Friary (6) Casteldermot Friary (7) Casteldermot Friary (8)

18 uwag do wpisu “Castledermot Friary

  • w sezonie w ciągu dnia otwarty, poza sezonem i nocami zamknięty. To tu dość często się zdarza. Na szczęście klucz zazwyczaj można raczej łatwo zdobyć.

 1. Gdy widzę takie miejsca lub jeszcze lepiej, gdy jestem przy nich realnie, odczuwam coś w rodzaju metafizycznego uniesienia. Czas zakrzywia się i czuję zaprzeszłe wibracje: głosy rozmów, tętent koni i ciągnionych wozów, trzask wrót, dzwon wzywający na nieszpór…

 2. Znam to miejsce, oj, bardzo dobrze znam 🙂 Przejeżdżaliśmy tamtędy wiele razy podczas naszych wojaży po Irlandii i oczywiście nie omieszkaliśmy się tam zatrzymać, z aparatem, oczywiście. Pomimo tego, że ruiny znajdują się w środku miasteczka i pomimo tej stacji benzynowej, jest to jednak niezwykle klimatyczne miejsce. A łuki w katedrze imponujące 🙂
  Pozdrawiam serdecznie, już z Polski (w Irlandii spędziłam 7 pięknych lat życia) i życzę co by Christine nie narobiła wielu szkód.
  Dziękuję za odwiedziny 🙂

  • groźnie jest z tymi sztormami, dużo szkod i zniszczeń do tego.
   Ja byłam w tym miejscu tylko raz, latem, ale chętnie wrócę jeśli uda się.
   Pozdrawiam wszystkich Mieszkańców Skarpy 😉

 3. …pogodę Kasiu zamówiłaś sobie na tę wycieczkę;-) choć myślę,że gdyby było ciemniej, mglisto a chmury wisiałyby nisko nad tymi łukami to wyobrażnia niektórym podpowiedziałaby dużo więcej;-) No ale wtedy pewnie nie wybrałabyś się z aparatem;-) pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s