Chcieliście to macie…Skumbrie w tomacie, pstrąg, tudzież Hook Head

Często, ktoś z państwa podkreśla, że słoneczna Irlandia, nie ma dla was takiej magii. Myślę wiec ze dzisiejszy wpis, mogę właśnie dedykować tym z was, którzy wolą Irlandię, taką mżystą, zachmurzoną, taką ograniczającą spektakularne widoki (cytując przewodniki) ze względu na słabą widoczność.

W tym celu, należy w dość mżysty, zimny i wietrzny poranek zaparkować samochód przy maleńkim porcie w miejscowości Slade. Port na tyle magiczny, że autentyczny, bez żadnych jachtów ani motorówek, ot, kutry rybackie a wokół klatki do łowienia ryb. Klatki poustawiane wszędzie, nawet w czeluściach zamku Slade, stojącego tuż przy porcie. W zamku w czasach średniowiecznych mieszkała rodzina Laffans, która zajmowała się kupiectwem.

slade to hook head (16)

slade to hook head (1)

slade to hook head (2)

slade to hook head (3)

Zaczynam jeszcze raz, więc żeby doświadczyć tej mżystej, zimnej i wietrznej Irlandii, po zaparkowaniu samochodu w miejscowości Slade, po prawej stronie mola, znajdujemy wąskie przejście i ruszamy na spacer, który łącznie z dojściem tam i z powrotem liczy niecałe 6 km. O tej porze roku, spotykamy jedynie tubylców, którzy dla zdrowia spacerują samotnie lub z psami. Idziemy po ścieżce prowadzącej po szczycie klifów. Ponieważ lokalni rolnicy wiedzą, że spacerujących tu sporo a wiatr zimny i porywisty, stwierdzili, że sam spacer nie wystarczy aby się rozgrzać, ale już np taki spacer gdzie jest skok przez płotki lub bieg to już co innego. Dlatego też co jakiś czas trafiamy na przeszkodę w postaci kamiennych murków, na które trzeba się wdrapać po wystających tu i ówdzie kamieniach, a także przejść / przebiec przez łąkę pełną byków.

slade to hook head (8)

slade to hook head (6)

slade to hook head (4)slade to hook head (13)

Jedna z napotkanych osób widząc jak robisz zdjęcia, proponuje że zrobi tobie zdjęcie. Potem życzy szczęśliwego dnia świętego Patryka. Gdy odpowiadasz jej to samo i dodajesz: to taka nasza parada wzdłuż klifów, osoba ta odpowie: i taka jest właśnie najlepsza parada.

W połowie spaceru, robimy sobie przerwę przy latarni morskiej Hook Head, która jest drugą najstarszą działająca latarnią na świecie. Patrzymy jak nurkowie schodzą ostrożnie po klifach po to aby za chwilę zanurzyć się w jednym z „przerębli” miedzy klifami. Zastanawiamy się na ile nurkowanie w pobliżu tak ogromnych i ostrych klifów jest bezpieczne.

slade to hook head (7)slade to hook head (12)slade to hook head (17)slade to hook head (9)slade to hook head (10)slade to hook head (11)

Ale wiatr nam wieje w plecy popychając dalej więc idziemy. Zjadamy lunch, w pół przeszklonej sali. Ci którzy podjechali pod latarnię samochodem, siedzą na niewygodnych, wysokich, barowych krzesłach przy oknie by móc podziwiać widoki. Ci którzy, przeszli prawie 3 km widoków w wietrze, zimnie i w ogóle, siedzą przy wygodnych stołach z widokiem na miskę ciepłej zupy i talerza makaronu z bekonem. No a potem jeszcze deseru i kawy – potrzebny cukier żeby dać radę wrócić, tym bardziej że wracać się będzie te niecałe 3 km pod wiatr.

Wraca się szybciej mimo, że wiatr w oczy i że byków już nie ma dawno w pobliżu – rolnik się zlitował i zabrał je pewnie w bardziej ustronne miejsce.

slade to hook head (19) slade to hook head (18)

slade to hook head (22)

Dochodzimy znów do portu przy zamku Slade i bawimy się w zagadkę pod tytułem: porównaj dwa niemal identyczne obrazki i znajdź różnicę. Widzimy dwie różnice – kutry stoją zanurzone w wodzie a nie tak jak uprzednio w zamulonym piasku. Znaczy się rozpoczął się przypływ. Druga różnica to rząd mokrych strojów nurków, rozrzuconych na pobliskiej łodzi, ktorych wcześniej tam nie było (w sumie w jakim celu? Chyba nie do suszenia w tej pogodzie)/ Przez chwile zastanawiasz się czy to stroje tych nurków których widziałeś przed zjedzeniem lunchu 3 km stąd.

Wsiadasz do samochodu i myślisz że lubisz w sumie taką pogodę. Jak i każdą inną. W tym kraju nauczyłaś się że pogoda nie jest wystarczającym powodem aby ci pokrzyżować plany. 🙂 Skrumbrie w tomacie, pstrąg.

slade to hook head

slade to hook head (15)

 http://

W krainie deszczowców in a larger map

25 thoughts on “Chcieliście to macie…Skumbrie w tomacie, pstrąg, tudzież Hook Head

 1. Jednak zamki mają na mnie dziwny wpływ… Skusiłem się na te zamszone blanki i wieże a tu tylko jedna fotka i jedno zdanie 🙁 szkoda. No ale pobudzony tą przystawką ruszam na poszukiwania samodzielnie (w końcu dostęp do internetu jest).
  PS. Nie ma na tyle złej pogody, która byłaby w stanie popsuć dzień szczęśliwej kobiecie 😉 Pozdrawiam

 2. Kochana a na nadłuzszą mete taka pogoda nie jest dla ciebie męcząca, dołująca? Oczywiście ma ona swój urok na pewno ale ja nie wiem… ja chyba należe do jakiś gorących wysp a wylądowałam w Oslo, co za ironia!

 3. Ja powiem szczerze, że czasami mam tej pogody serdecznie dość 🙂 Niby tyle lat człowiek tu siedzi, i niby się powinien przyzwyczaić, jednak bywa z tym różnie. A zamki, opactwa, klasztory, ruiny to owszem – warto poznawać podczas mgły i chmur, wtedy mamy odpowiedni klimat, ale warto też zapuścić się tam gdy aura sprzyja i świeci słońce. 🙂

  • ooo, to się dziwię. Gdybyś jeszcze mieszkał gdzieś w Kerry albo Galway to bym rozumiała, ale u Ciebie myślałam, że pogoda jest dobra.
   Mi pogoda wisi już bo nie pamiętam soboty ani niedzieli, którą bym całą przesiedziała w domu…mimo, że czasem może trzeba by było. 🙂 Jak zawieje i zamiecie to chociaż na dwie godzinki do muzeum jakiegoś wyskoczę, ale zawsze gdzieś nas nosi. U nas jednak więcej możliwości nawet na krótkie wypady 🙂

 4. Na niejednej ścieżce się takie byki okrażało szerokim łukiem… Walia dostarcza podobnej ilości pustych przestrzeni i miejsc odosobnienia, i też za to ja lubię, ale szczerze, to wolę przy lepszej pogodzie. Na szczęście ostatnimi laty pogoda się zmienia, mam wrażenie, że już nie jest tak nieustannie mokra i ponura jak kiedyś. Ładne to z Patrykiem, i freak waves, he he..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.