Majowe wybory lokalne…głosuj na Polaków w Irlandii

23 maja w Irlandii odbędą się wybory do samorządów lokalnych i do parlamentu europejskiego. Tym razem Polacy tu mieszkający i chcący wziąć udział w wyborach samorządowych, mogą głosować na swych rodaków (przynajmniej w kilku okręgach). Okręgów jest 31 a stanowisk do obsadzenia 949. Tysiące osób startuje, czy tych kilkoro Polaków ma szansę? W sumie czemu nie, jakby nie było jest nas tu ponad 120 tysięcy.

W Dublinie można głosować na Agnieszkę Wieczorkowską. Trzeba przyznać, że dziewczyna do odważnych należy bo mieszka w jednej z najbardziej zakazanych dzielnic Dublina – w Ballymun. Agnieszka jest psychologiem i (tak przynajmniej wynika z jej strony internetowej) jest bardzo zaangażowana społecznie i pracuje na rzecz lokalnych mieszkańców (nie ogranicza się tylko do Polonii). A dlaczego kandyduje? Bo między innymi chce aby w lokalnych władzach było większe odzwierciedlenie dzisiejszej Irlandii – żeby być głosem emigranta ale i kobiety. Więcej na jej stronie tutaj

Kolejną polską kandydatką, tym razem startującą w hrabstwie Louth w okręgu Dundalk – Carlingford jest Sylwia Jakubas. Sylwia prowadzi polską szkołę w Dundalk oraz lokalną polską bibliotekę. Oto jej strona na fejsie.

W Kilkennny startuje Władysław Hanczar. Niestety, nic na temat jego działalności w Irlandii ani programu nie znalazłam.

Drugą osobą w Dublinie (South East Inner City) jest Marcin Czechowicz. Poza udzielaniem się w kręgu Polonii, nie bardzo wiadomo jaki jest jego program i czy obejmuje wszystkich mieszkańców okręgu czy tylko Polonię.

Rafał Konratka (Dublin Inner City) wydaje się (podobnie jak Agnieszka Wieczorkowska) być zadomowiony w swoim nowym kraju i nie ogranicza się tylko do aktywności wśród tutejszej Polonii. Były harcerz i ma zdjęcie z prezydentem 🙂

Czwartym polskim kandydatem dublińskim jest Lech Szczeciński (Dublin West Inner City), który startował również w roku 2009. Chce reprezentować tutejszą Polonię, ale jakoś tak za bardzo krzyczy według mnie. Oceńcie sami. 

W hrabstwie Cork, w okręgu wyborczym Kanturk-Mallow startuje Grzegorz Zalewski. Sympatycznie mu patrzy z twarzy, ale opis jego programu i poglądów odbieram jako trochę agresywne i populistyczne.

Oczywiście, to wszystko co wyżej napisałam proszę brać z przymrużeniem oka i moją subiektywnym oceną (i to na podstawie niemalże znikomych źródeł) Tak naprawdę szanuję odważną decyzję tych osób  i cieszę się, że chcą coś zmienić w swoim nowym kraju i reprezentować rodaków.

Powodzenia im życzę (w szczególności pewnym dwojgu kandydatom). 

* O tych i innych cudzoziemskich kandydatach dowiedziałam się z tego bloga

** Strony kandydatów podlinkowałam pod ich nazwiska powyżej.  

9 thoughts on “Majowe wybory lokalne…głosuj na Polaków w Irlandii

  1. Podoba mi się to hasło – jesteś u siebie, zagłosuj! Wyjeżdżając z kraju, w którym polityka odbierana jest jako największe zło, bagno itp. trzeba mieć rzeczywiście dużą pewność siebie. I bardzo dobrze! Bierzmy sprawy w swoje ręce! Kandydować, wybierać, uczestniczyć!

  2. Kasiu bardzo fajnie, że o tym piszesz .. no i brawa dla polskich kandydatek i kandydatów za odwagę
    .. z innej beczki bardzo dziękuję CI za miły komentarz u peregrino Głos Janis był niesamowity .. do dziś sprawia niezwykłe wrażenie. Dodałem jeszcze troszkę o Matthew tak dla ciekawostki. To niezwykle charyzmatyczny aktor. bardzo ciepło pozdrawiam :^)

  3. Ja tak sobie dumam, że w przeciwieństwie do naszych “krajowych” kandydatów ci z krainy deszczowców bardziej idealiści niż materialiści. I tego Polakom na obczyźnie życzę. Dobrych ludzi na odpowiednich stanowiskach. Dla tych co zostali, już chyba nie ma nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.