Majowe wybory lokalne…głosuj na Polaków w Irlandii

23 maja w Irlandii odbędą się wybory do samorządów lokalnych i do parlamentu europejskiego. Tym razem Polacy tu mieszkający i chcący wziąć udział w wyborach samorządowych, mogą głosować na swych rodaków (przynajmniej w kilku okręgach). Okręgów jest 31 a stanowisk do obsadzenia 949. Tysiące osób startuje, czy tych kilkoro Polaków ma szansę? W sumie czemu nie, jakby nie było jest nas tu ponad 120 tysięcy.

W Dublinie można głosować na Agnieszkę Wieczorkowską. Trzeba przyznać, że dziewczyna do odważnych należy bo mieszka w jednej z najbardziej zakazanych dzielnic Dublina – w Ballymun. Agnieszka jest psychologiem i (tak przynajmniej wynika z jej strony internetowej) jest bardzo zaangażowana społecznie i pracuje na rzecz lokalnych mieszkańców (nie ogranicza się tylko do Polonii). A dlaczego kandyduje? Bo między innymi chce aby w lokalnych władzach było większe odzwierciedlenie dzisiejszej Irlandii – żeby być głosem emigranta ale i kobiety. Więcej na jej stronie tutaj

Kolejną polską kandydatką, tym razem startującą w hrabstwie Louth w okręgu Dundalk – Carlingford jest Sylwia Jakubas. Sylwia prowadzi polską szkołę w Dundalk oraz lokalną polską bibliotekę. Oto jej strona na fejsie.

W Kilkennny startuje Władysław Hanczar. Niestety, nic na temat jego działalności w Irlandii ani programu nie znalazłam.

Drugą osobą w Dublinie (South East Inner City) jest Marcin Czechowicz. Poza udzielaniem się w kręgu Polonii, nie bardzo wiadomo jaki jest jego program i czy obejmuje wszystkich mieszkańców okręgu czy tylko Polonię.

Rafał Konratka (Dublin Inner City) wydaje się (podobnie jak Agnieszka Wieczorkowska) być zadomowiony w swoim nowym kraju i nie ogranicza się tylko do aktywności wśród tutejszej Polonii. Były harcerz i ma zdjęcie z prezydentem 🙂

Czwartym polskim kandydatem dublińskim jest Lech Szczeciński (Dublin West Inner City), który startował również w roku 2009. Chce reprezentować tutejszą Polonię, ale jakoś tak za bardzo krzyczy według mnie. Oceńcie sami. 

W hrabstwie Cork, w okręgu wyborczym Kanturk-Mallow startuje Grzegorz Zalewski. Sympatycznie mu patrzy z twarzy, ale opis jego programu i poglądów odbieram jako trochę agresywne i populistyczne.

Oczywiście, to wszystko co wyżej napisałam proszę brać z przymrużeniem oka i moją subiektywnym oceną (i to na podstawie niemalże znikomych źródeł) Tak naprawdę szanuję odważną decyzję tych osób  i cieszę się, że chcą coś zmienić w swoim nowym kraju i reprezentować rodaków.

Powodzenia im życzę (w szczególności pewnym dwojgu kandydatom). 

* O tych i innych cudzoziemskich kandydatach dowiedziałam się z tego bloga

** Strony kandydatów podlinkowałam pod ich nazwiska powyżej.  

9 thoughts on “Majowe wybory lokalne…głosuj na Polaków w Irlandii

  1. Podoba mi się to hasło – jesteś u siebie, zagłosuj! Wyjeżdżając z kraju, w którym polityka odbierana jest jako największe zło, bagno itp. trzeba mieć rzeczywiście dużą pewność siebie. I bardzo dobrze! Bierzmy sprawy w swoje ręce! Kandydować, wybierać, uczestniczyć!

  2. Kasiu bardzo fajnie, że o tym piszesz .. no i brawa dla polskich kandydatek i kandydatów za odwagę
    .. z innej beczki bardzo dziękuję CI za miły komentarz u peregrino Głos Janis był niesamowity .. do dziś sprawia niezwykłe wrażenie. Dodałem jeszcze troszkę o Matthew tak dla ciekawostki. To niezwykle charyzmatyczny aktor. bardzo ciepło pozdrawiam :^)

  3. Ja tak sobie dumam, że w przeciwieństwie do naszych “krajowych” kandydatów ci z krainy deszczowców bardziej idealiści niż materialiści. I tego Polakom na obczyźnie życzę. Dobrych ludzi na odpowiednich stanowiskach. Dla tych co zostali, już chyba nie ma nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *