Tankardstown, dawne kopalnie miedzi oraz GeoPark

Już w wieku XVII w klifach na zachód od Bunmahon (hrabstwo Waterford) wydobywano ołów, srebro i miedź. Największa eksploatacja tego miejsca odbyła się w połowie XIX wieku, kiedy kopalnie były zarządzane przez Górnicze Przedsiębiorstwo Irlandii (Mining Company of Ireland). Początkowo pracowano tylko w Knockmahon gdy kopalnia ta szybko okazał się dochodową. Jednak po pewnym czasie musiano po surowiec kopać coraz głębiej oraz pod dnem morskim co spowodowało znaczy wzrost kosztów prac wydobywczych. W poszukiwaniu innych miejsc w okolicy, równie bogatych w miedź, odkryto bogate zasoby w miejscu znanym jako Tankardstown. I to w samą porę gdyż  morze groziło już zalaniem Knockmahon. W 1850 roku firma zaczęła przenosić całą swoją działalność, maszyny i silniki do Tankardstown. Przez kolejne 15 lat ceny miedzi nieustanie się wahały i kopalnia dopasowywała wydobycie i ceny do tych wahań. Krótko po szczytowym roku 1865 rozwiały się ostatnie nadzieje na to że ceny znów wzrosną a nowe, bogatsze złoża surowców zostaną odkryte w okolicy. W roku 1879 zamknięto kopalnię a silniki sprzedano na złom. Jedyną pamiątką po tamtych czasach i kopalni, która zatrudniała 1200 osób są ruiny Tankardstown Engine House (tam gdzie znajdowały się silniki parowe)

Copper Mines, GeoPark (10) Copper Mines, GeoPark (13) Copper Mines, GeoPark (15) Copper Mines, GeoPark (16)

Copper Coast GeoPark (GeoPark Wybrzeża Miedziowego) to część południowego wybrzeża Irlandii w hrabstwie Waterford. Nazwa oczywiście wywodzi się z miedziano kopalnianej przeszłości tego miejsca, którą streściłam powyżej. Miejsce jest dość zróżnicowane geologicznie ze śladami z czasów paleozoiku i epoki lodowcowej. Na świecie jest 101 GeoParków a ten jest póki co najmniejszy (50 km kwadratowych). Poza sezonem miejsce wydaje się dzikie i oazą spokoju.

Copper Mines, GeoPark (14) Copper Mines, GeoPark (12) Copper Mines, GeoPark (11) Copper Mines, GeoPark (9) Copper Mines, GeoPark (8) Copper Mines, GeoPark (7) Copper Mines, GeoPark (6) Copper Mines, GeoPark (5) Copper Mines, GeoPark (4) Copper Mines, GeoPark (3) Copper Mines, GeoPark (2)

 

4 thoughts on “Tankardstown, dawne kopalnie miedzi oraz GeoPark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.