Trasy Barnaslingan, Carrickgollogan oraz Komin po dawnych Kopalniach Ołowiu

Na obrzeżach Dublina jest sporo ciekawych szlaków na spacery górskie. Oczywiście, nie są to zbyt wymagające wspinaczki wysokogórskie, ale przecież nie muszą takie być żeby mieć przyjemność z wędrówki, widoków i aktywnie spędzonego czasu.

Według znaku na zdjęciu można nawet na wózku inwalidzkim się tu wybrać 

Barnasligan & Carrickgollogan (1)

Barnasligan & Carrickgollogan (9)Jedną z takich tras, wartą polecenia jest trasa Carrickgollogan z Lead Mines Chimney oraz las Barnasligan. Szczyt Carrickgollogan w Górach Dublińskich nie jest wysoki gdyż ma 276 metrów i znajduje się tuż za rogatkami Dublina zwanymi Shankhill. Carrickgollogan warto zdobyć aby z wysoka  móc podziwiać południowy Dublin oraz północną część hrabstwa Wicklow.

Barnasligan & Carrickgollogan (14) Barnasligan & Carrickgollogan (5) Barnasligan & Carrickgollogan (3) Barnasligan & Carrickgollogan (4)

Najbardziej charakterystycznym miejscem tego wzgórza jest pozostałość po kopalni ołowiu. Swego czasu w okolicach działały kopalnie odkrywkowe a w tym miejscu ołów był przetapiany i to nie tylko okoliczny ale też z hrabstw tak odległych jak Donegal, Wexford czy pobliskiego Wicklow.

Barnasligan & Carrickgollogan (7) Barnasligan & Carrickgollogan (8)

Tutejsze lasy to sosny, buki, modrzewie, cyprysy i brzozy a także wrzosy. I podobno roją się od borsuków, królików i różnego ptactwa.

Barnasligan & Carrickgollogan (6)

Warto również wspiąć się na skały na stronie zachodniej szlaku i spojrzeć w dół na drogę biegnącą dużo niżej i piękne widoki w oddali. Ciekawe uczucie nas wtedy ogarnia.. ci ludzie na dole w samochodach gdzieś się spieszą, a my w przestworzach cieszymy się czasem wolnym. 🙂

Barnasligan & Carrickgollogan (12) Barnasligan & Carrickgollogan (11) Barnasligan & Carrickgollogan (10)

dla chętnych link do mapki Carrickgolligan_01

4 thoughts on “Trasy Barnaslingan, Carrickgollogan oraz Komin po dawnych Kopalniach Ołowiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.