80 letnia aktywistka wtargnęła na pas startowy

Dla Margarithes

Jak sobie wyobrażacie samych siebie w wieku 80 lat? Będziecie siedzieć na bujanym fotelu, z pledem na nogach, robić na drutach szaliki dla wnuków na zimę?

A może wtargniecie na jakiś pas startowy na lotnisku w ramach protestu?

Margaretta D’Arcy, irlandzka pisarka, feministka oraz aktywistka na rzecz pokoju zdecydowanie woli właśnie tą drugą możliwość spędzania czasu. Pani D’Arcy ma bardzo bogaty życiorys a w nim między innymi pobyt w północnoirlandzkim więzieniu czy prowadzenie pirackiego radia z kuchni swojego domu w Galway. We wrześniu 2013 roku w ramach protestu przeciwko używaniu lotniska w Shannon przez amerykańskie samoloty bojowe, w towarzystwie Nialla Farrella, „przeskoczyła” przez płot próbując wtargnąć na pas startowy lotniska.

(filmik poniżej, taki trochę Monthy Python według mnie – Niall zakłada kominiarkę, potem ściąga, wraca się żeby zamknąć za sobą dziurę w kratach, dzwonią z prośbą aby ktoś powiadomił ochronę że oni próbują wtargnąć na pas startowy, przeprawa z policją itp)

W styczniu tego roku, Margaretta D’Arcy została skazana na trzy miesiące więzienia za protest na shannońskim lotnisku. Przyjaciele Margaretty zwrócili się do prezydenta Irlandii, Michaela D.Higgins,  aby interweniował w sprawie wyroku. Sąd zaproponował pani D’Arcy, że wyrok zostanie zawieszony jeśli podpisze obietnicę, że nigdy więcej nie wedrze się na lotnisko. Margaretta, jak można było się spodziewać, odmówiła podpisania czegokolwiek. Na początku tego roku, spędziła więc 9,5 tygodnia w więzieniu. Była tam odwiedzana między innymi przez Sabinę Higgins, żonę prezydenta. Na początku lipca spędziła w więzieniu kolejne dwa tygodnie z całego trzymiesięcznego wyroku. Ponownie zaproponowano jej zawieszenie wyroku na tych samych warunkach co poprzednio, a ona ponownie odmówiła. Pomiędzy pobytami w więzieniu, pani D’Arcy, która choruje na raka, poddaje się chemioterapii.

Kilka dni temu, 18 lipca, Margaretta została uwolniona z więzienia. Wczoraj, czyli 22 lipca dwoje niezależnych posłów (Mick Wallece oraz Clare Daly) wtargnęli na lotnisko w Shannon chcąc przeszukać dwa samoloty, które według nich były amerykańskimi samolotami bojowymi. Całkiem możliwe jest więc, że ciąg dalszy nastąpi.

Notka napisana w lipcu 2014 dla Blogerzy ze Świata

MDA

 

12 thoughts on “80 letnia aktywistka wtargnęła na pas startowy

  1. Wolałabym nie siedzieć w więzieniu w tym wieku, ani w żadnym innym, ale mam nadzieję, że nie skończę na bujanym fotelu. Mam ogromną nadzieję, że jeżeli będzie mi dane żyć do osiemdziesiątki, mam nadzieję być aktywną starszą panią, co nie wyklucza robienia na drutach w między czasie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.