Kto Anglik, kto Irlandczyk a kto Brytyjczyk?

Wydaje się to dziwne, ale czasem zauważam że są takie osoby , które nie wiedzą gdzie mieszkają. Jak to możliwe, zapytacie. Hmm, okazuję się, że jednak możliwe i chodzi o polskich mieszkańców wysp, którzy często tego właśnie nie wiedzą lub rozróżnić nie chcą.
A rozróżniamy następująco: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii. Dodatkowo mamy Irlandię (Republikę). W skład Wielkiej Brytanii wchodzi Szkocja, Walia i Anglia. Irlandia Północna natomiast już nie a jedynie w skład Zjednoczonego Królestwa (jak sama zresztą pełna nazwa wskazuje).
Polacy nagminnie nazywają Irlandię Północną Brytanią a PółnocnoIrlandczyków Brytyjczykami.
Nie wiesz gdzie mieszkasz.. zajrzyj do portfela. Jeśli masz euro w nim to znaczy że mieszkasz w Irlandii (Republice) jeśli masz funty znaczy że mieszkasz w Zjednoczonym Królestwie (w skrócie UK).
Dla wzrokowców pomoc edukacyjna w postaci obrazka poniżej: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Norther Ireland)
UK
Sama wyspa irlandzka dzieli się na Republikę (czyli tam gdzie ja mieszkam i najczęściej piszę) oraz właśnie „The North” czyli właśnie Północną Irlandię. Republika jest samodzielnym państwem, niezależnym i nie należącym do Zjednoczonego Królestwa.
Dla wzrokowców pomoc edukacyjna w postaci obrazka poniżej: wyspa Irlandia – Irlandia Północna (należąca do Zjednoczonego Królestwa – UK) oraz niezależna Irlandia.
Island-of-Ireland
Wiem, zagmatwana ta historia i geografia irlandzka. 🙂
Smaczku dodaje fakt że obydwie wyspy: cała wyspa irlandzka i wyspa brytyjska noszą nawę Wysp Brytyjskich: British Isles.
Wystarczająco Wam wyjaśniłam czy zamieszałam jeszcze bardziej?
pgh_countries_a2_10

28 uwag do wpisu “Kto Anglik, kto Irlandczyk a kto Brytyjczyk?

  • niby tak ale to jest nazwa geograficzna, a na wyspach tożsamość narodowa jest ważniejsza i silniejsza od położenia geograficznego. Dlatego mówienie do tubylców, że to są Wyspy Brytyjskie nie zawsze może być miło odebrane. Lepiej jednak nauczyć się tych kilku państw 🙂

  • Jeżeli będziesz kiedyś w pubie w Armagh po stronie katolickiej i powiesz że przyjechałeś z Londonderry ( a nie z Derry) lub powiesz że to jest część UK to możesz wyjść z nożem w plecach. Kumasz? Dam Ci również prosty eksperyment. Weź samochód na tablicach z Republiki Irlandii i zaparkuj w dzielnicy katolickiej ( tzw. national area) i oglądaj murale. Po 10 min. pojedź do dzielnicy protestanckiej. Zaparkuj pod muralem i poczekaj chwilę. Popatrz na reakcje ludzi i uciekaj. Zapisz wszystko a potem podziel się z Nami 🙂

  • się cieszę 🙂 Tylko wiesz, tak naprawdę chodzi o Polaków mieszkających w którymś z tych krajów którzy nagminnie to kręcą gdzie mieszkają. Najczęściej ci którzy mieszkają w Północnej Irlandii i mówią że mieszkają w Wielkiej Brytanii lub (o zgrozo) w Anglii! 😉

 1. Rozróżnienie geograficzne jest dość jasne, gorzej z tożsamością narodowa. Majac świadomość tutejszych konfliktów, czasem aż strach pytać, bo jużci się ktoś obrazi. Jedni nazywają siebie Irlandczykami, inni Brytyjczykami, ale gro osób tak naprawdę nie wie z kim się identyfikować. Szczerze mówiąc ja tez nie wiem, jak ich nazywać, ale chyba ciężko wrzucić ich do jednego wora, skoro oni sami są tacy oporni i uznać, ze mamy dwie narodowości. Jak jeszcze byłam nieświadoma wagi konfliktu to śmiało pytałam to mało kto z „lokalsow” potrafił mi odpowiedzieć KIM są. Wiec najczęściej skłaniam się do regionalnego położenia, czyli Irlandczycy, albo jeśli być dokładnym Irlandczycy Północni, choć to głupio brzmi. A generalnie to unikam określania przynależności narodowej 😀

  • Nie powiedziałabym, że to że mieszkańcy Irlandii Północnej (bo o nich chyba mówisz) są oporni jeśli chodzi o ich tożsamość narodową. Tak samo jakbym nie powiedziała tego o Ślązakach czy Góralach.
   Czy Irlandczyk Północny brzmi dla mnie głupio? Nie, wcale. Jeśli sami tak mówią o sobie to ja to szanuję. (tym bardziej, ze tak nazywa sie ich państwo)

   • Nie zrozumiałaś o co mi chodzi, może źle się wyraziłam: oni nie nazywają siebie Irlandczykami Północnymi. Jakby tak było, byłoby chyba prościej 🙂 Najczęściej sami nie wiedza kim są i o to mi głównie chodziło. A dla niektórych nazwanie ich Irlandczykami jest obraza.

     • Ja mowie o tych, z którymi rozmawiałam na ten temat. Mieszkam tu już pewien czas i naprawdę niewielu powie ci jasno kim są. Chyba, ze ja akurat miałam pecha tak trafić.

      • to ze akurat nie mieli ochoty dzielic sie z toba swymi patriotycznymi odczuciami, nie daje ci prawa mowic o tych osobach ze nie wiedza kim sa czy z kims sie identyfikowac. To jest najbardziej intymna i podstawowa wartosc czlowieka a zarazem wlasnosc ktorej nie mozna mu zabrac – mozna nie miec dachu nad glowa, mozna nie miec jedzenia, mozna byc uchodzca, ale wie sie kim jest. Nigdy nikogo nie skrzywdzilabym tak bardzo, mowiac ze nie wie kim jest lub z kim ma sie identyfikowac.

 2. Co rusz rozwala mnie na łopatki jakiś rodak zamieszkały w Walii od dobrych kilku lat, który uparcie nazywa ludzi wokół siebie Anglikami (częściej nawet Angolami) a rodzinie i znajomym oznajmia, że już tyyyyle lat w tej Anglii siedzi. Pomijając już fakt, że to totalnie geograficznie i politycznie niepoprawne, to jeszcze niesamowicie obraźliwe dla Walijczyków. No ale co będzie się taki pan rodak wysilał żeby jakieś takie głupie niuanse rozkminiać 🙂

 3. Mistrzostwo świata to dla mnie Szkocja, a szczególnie banknoty o różnych szatach graficznych, np. możemy mieć pięć różnych 10 funtówek, a moneta im mniejsza i lżejsza, tym ma większą wartość 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s