Podróże Guliwera na dublińskiej ulicy

Wpis dedykowany Monice z Six Letter City

Każdy chyba lubi odkrywać jakieś niespodzianki w mieście które odwiedza turystycznie. Takie z tych nieznanych niespodzianek, nie koniecznie opisanych w przewodnikach. Frajda jest tym większa gdy niespodzianka nie jest jakimś ściśle chronionym sekretem tubylców, gdyż zazwyczaj oni sami o tym sekrecie nie wiedzą. Każde miasto ma wiele takich tajemnych miejsc natomiast Dublin ma ich chyba setki. Wciąż odkrywam nowe i nie nadążam się dziwić i zachwycać.

Jednym z takich miejsc jest budynek u zbiegu ulic Golden Lane i Bride Street (swoją drogą świetne nazwy a w szczególności w połączeniu ze sobą). Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że budynek jest całkiem sympatycznym apartamentowcem z czerwonej cegły i to wszystko. Warto dodać, że niedaleko znajduje się katedra św. Patryka gdzie Jonathan Swift, autor “Podroży Guliwera” był dziekanem przez kilka lat. Chyba to sąsiedztwu natchnęło miasto do tego, by ozdobić budynek ceramicznymi płytami przedstawiającymi sceny z książki o Guliwerze. Okrągłych płyt jest siedem i możemy przechodzić koło budynku kilka razy ale nie rzucą się nam w oczy…chyba że wiemy czego szukamy. Aby wszystkie sceny dobrze rozpoznać trzeba być świeżo po lekturze lub być fanem Swifta, ale każdy chyba łatwo rozpozna scenę w której Guliwer jest powalony na ziemi i skrępowany sznurami przez Liliputów.

PG (2)

PG (1)

PG (4) PG (3)

12 thoughts on “Podróże Guliwera na dublińskiej ulicy

  1. Jako ciekawostkę dodam, że w XVIII wieku, po raz pierwszy w Polsce, Podróże Guliwera Swfita wydrukowano w oficynie wydawniczej unickiego klasztoru w Supraślu, a jako że idą święta wspomnę także o pierwszej w tej drukarni edycji “Pieśniach Nabożnych” Franciszka Karpińskiego, a wśród nich znanej polskiej kolędzie “Bóg się rodzi”.
    W 1823 roku w supraskiej bazyliańskiej bibliotece klasztornej odkryto Codex Suprasliensis, najstarszy zabytek języka starobułgarskiego. Obecnie w Pałacu Opatów znajduje się Muzeum Ikon – interaktywne muzeum sztuki sakralnej wschodniego chrześcijaństwa, prezentujące głównie rosyjskie ikony pozyskane przez służby celne na wschodniej granicy Polski. Supraski Klasztor w 2011 roku został uznany za “Siódmy cud Polski”.
    Radosnych Świąt 🙂

  2. Bardzo sympatyczna ciekawostka. Wydaje mi się, że najtrudniej takie perełki znaleźć w miejscu, w którym mieszkamy. Przechodząc obok codziennie często nie dostrzegamy ich. Tym większa chwała dla Ciebie, że potrafisz różne ciekawe miejsca i detale dostrzec, a jeszcze na dodatek dzielisz się swoimi odkryciami, dziękuję 🙂

    • To prawda, pamietam ze tak samo cieszylam sie z takich odkryc w rodzinnym miescie probujac czasem zamienic sie w turyste. Takich perelek zwiazanych z Dublinem mam jeszcze chyba z 20 tylko czasu brak na opisanie..Ale obiecuje ze co jakis czas bede podrzucac tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.