Good Friday w Irlandii

Dla większości Irlandczyków Wielkanoc to po prostu dni wolne od pracy. Gdyby pubów nie zamykano w Wielki Piątek to pewnie by i w ten dzień się tam spotykali. Jak się obchodzi Wielkanoc w Irlandii?? Zjadając czekoladowe jaja, ot co!  Zjada się ich tu około 17,5 miliona  czyli jakieś 3,88 jajka na osobę. Dzieciom we własnym przydomowym ogródku organizuje się szukanie czekoladowych jaj oraz zabiera się je na szukanie tych jaj do różnych parków, ogrodów itp gdzie są specjalne imprezy organozowane pod hasłem Easter Egg Hunt. Dodatkowo Poniedziałek Wielkanocy kojarzy się z Powstaniem Wielkanocnym z roku 1916 i walką o niepodległość. Duża część moich znajomych na przykład, przy okazji rozmów o planach wielkanocnych, pytała mnie czy wybieram się na ulicę O’Connell w Wielkanocny Poniedziałek gdzie właśnie odbędą uroczystości. Za rok będzie setna rocznica powstania i dlatego najbliższy rok ma obfitować w  tematyczne imprezy w ramach wspólnego projektu nazwanego “Road to the Rising”  Uroczystości zaplanowane na Wielkanocny Poniedziałek zapowiadają się ciekawie – ulica O’Connell ma się “przenieść” w czasie o 100 lat oraz zostać całkowicie zamknięta dla ruchu.

Ale wracając do tytułu wpisu. Irlandczycy mają dość ciekawe prawo, jeszcze z 1927 roku, dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu w Wielki Piątek. W Wielki Czwartek, sklepy przeżywają oblężenie bo wszyscy robią zapasy na piątek (w sobotę znów można kupić alkohol). Jednak zakaz ten nie do końca jest bezwzględny i można go obejść na kilka sposobów:

1. Podróżowanie w latach dwudziestych ubiegłego wieku musiało być bardzo stresujące. Osoby ustanawiające ten zakaz stwierdziły, że nie dotyczy on podróżujących. Można więc kupić alkohol w pociągu, na promie czy na lotnisku. Można też kupić alkohol w barze dworcowym. Trzeba jednak mieć bilet na minimum 40 kilometrową podróż pociągiem.

2. Co  lubię w teatrach irlandzkich oprócz świetnej gry aktorów? Między innym możliwość napicia się alkoholu. Tak, zgadza się. Jeśli ktoś w Wielki Piątek wybiera się na sztukę do teatru, może spokojnie napić się swojego ulubionego trunku.

3. Zakłady nie są nielegalne. Wyścigi psów też nie. Można w tym dniu wybrać się na wyścigi chartów i przy szklaneczce whiskey z emocjami kibicować psom na które postawiliśmy wszystkie oszczędności życia.

4. A może tak spędzić noc w hotelu? Śniadanie nie trzeba robić a przy okazji wieczorem możemy skorzystać z baru hotelowego. Gości hotelowych nie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu.

5. Dla najbardziej zaciętych jest też opcja wynajęcia jachtu lub jakiejkolwiek łajby, którą można dopłynąć na wody międzynarodowe. Zakaz nie obowiązuje na tych wodach…Trochę to tylko  kłopotliwe. Po pierwsze i tak dzień wcześniej musielibyśmy kupić ten alkohol. Po drugie skoro go już kupiliśmy to czemu nie wypić go w domu zamiast pchać się gdzieś w morze czy ocean. A po trzecie….pić na wodzie?????

Spokojnych Świąt Wam życzę!

e

14 thoughts on “Good Friday w Irlandii

  1. Och Kasiu. Ile ja się namęczyłem, żeby napisać komentarz. Już znacznie wcześniej próbowałem, ale restartowałem kompa i wszystkie hasła….przepadły. Na nic wszelakiego typu próby odzyskania hasła. Nie przeszedłem tego. Dlatego od teraz loguje się z FB. Temat, jak zawsze ciekawy. Zapasów nie zrobiłem, ale już wiem, gdzie mogę Guinness’a wypić! :-). Pozdrawiam z wielką obietnicą zajrzenia tu jeszcze, nie raz. Wesołych Świąt!!!!

    • Moja droga, slyszlam tez historie o pubach nielegalnie i po ciuchu, ciemku dzialajacych w tym dniu oraz gdy policja pukala w drzwi ludzie uciekali gdzies po plotach, w pole itp. Taki sobie lokalny folklor 🙂 I co roku debata jest pod tytulem ze zakazu nie powinno byc. Mimo ze lwia czesc ludzi i politukow sie z tym zgadza, jakos wciaz nie zostal zniesiony 🙂 Pozdraiwam i rowniez zycze wszystkiego co najlepsze.

  2. No piękny wpis, piękny! Ja w ogóle jestem fanką Twojego bloga, tylko nie mam zwykle czasu komentować. A sposoby obejścia alkoholowego postu jak rodem z Polski. Cudne. Wszystkiego dobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.