Najstarsze firmy w Irlandii

Irlandia to kraj młodych ludzi oraz startupów. Nie myślcie jednak, że z tego powodu nie znajdziecie tu żadnych przedsiębiorstw z tradycjami!

Poniżej przedstawiam Wam kilka najstarszych firm irlandzkich, które od czasu założenia nieprzerwanie funkcjonują do dziś. Kierowałam się czysto subiektywnymi kryteriami wyboru – przedstawiam Wam po prostu te firmy, które według mnie są najciekawsze. 

hrabstwo Kilkenny – The Kyteler’s Inn. Rok założenia 1324

Gospoda znajduje się na ulicy St Kierana w średniowiecznym miasteczku Kilkenny. Podobno pierwszą właścicielką gospody była Dame Alice Kyteler, którą oskarżono o bycie czarownicą. Oczywiście po dziś dzień wpada do gospody z wizytą! Jeśli nie uda Wam się jej spotkać, zawsze możecie przynajmniej spojrzeć na jej statuę znajdującą się przy wejściu do pubu. 

Kytelers-Inn

hrabstwo Dublin – Rathborne Candles, założone w 1488 roku

Dziś Rathborne Candles znajduje się w dzielnicy Blanchardstown. Rodzina Rathborne przybyła do Dublina z Chester. Ich świece były używane między innym do oświetlania ulic w XVIII wieku. Dziś, w czasach elektryczności firma produkuje świece kościelne ale też świece z wyższych półek do nabycia w sklepie Brown Thomas.

hrabstwo Roscommon – Morahan’s Bar, założony w roku 1641

Bar znajduje się w Ballinagare i nieprzerwanie należy do rodziny Morahan od roku 1641. Obecnie pub jest prowadzony przez ósme pokolenie rodziny. Dodatkową ciekawostką jest to że w każdym pokoleniu był mężczyzna nazwany Bernard Morahan. Jak widać prowadzenie pubu i przekazywanie imienia jest niemal obowiązkowe w tej rodzinie! 

hrabstwo Galway – Thomas Dillon’s Claddagh Gold, firma założona w 1750

Firma znajduje się w samym sercu miasta i mówi o sobie, że jest pierwszym twórcą tak ważnego dla Irlandczyków pierścienia Claddagh. Ponadto podaje się za najstarszych jubilerów w Irlandii.

*pierścień Claddagh  ma kształt dwóch rąk trzymających serce z koroną i symbolizuje miłości, lojalności i przyjaźń (serce to miłość, ręce przyjaźń a korona lojalność)

9ct_gold_claddagh_ring_5.3g

hrabstwo Cavan – Carton Brothers, rok założenia 1775

Firma znajduje się w miejscowości Shercock a ich produkt to kurczaki z Manor Farm. Firma jest jedną z najstarszych rodzinnych przedsiębiorstw w kraju a rok jej założenia liczy się od momentu gdy zaczęła sprzedawać na dublińskich targach. 

hrabstwo Waterford – Flahavan’s Oats założone w roku 1785

Tak, nie mylicie się, chodzi o producentów najsławniejszej owsianki w Irlandii. Firma Flahavan’s swoje początki datuje na roku  1785 gdy to Thomas Dunn przejął młyn w  Kilmacthomas na brzegu rzeki Mahon. Dunn był praprapradziadkiem Johna Flahavan – dzisiejszego szefa firmy.

progress_oatlets_trio_group

hrabstwo Louth – gazeta The Argus, rok założenia 1835

Gazeta w miasteczku Dundalk początkowo wydawana była jako The Drogheda Argus and Leinster Journal. Gazeta ta jest tygodniówką.

 hrabstwo Clare – Ennis Cash Company, założona w roku 1880

W samym sercu miasta an ulicy O’Connell Street znajduje się firma Ennis Cash Company. Jest jednym z najstarszych miejsc w Irlandii sprzedających irlandzki len!  

irish-linen

A Wy jakie znacie firmy z tradycjami?

 Źródło

23 thoughts on “Najstarsze firmy w Irlandii

  1. W miasteczku Carlow, na Dublin Street znajduję się Cigar Divan – firma która została założona w 1882 roku, sprzedają cygara, papierosy, wyroby tytoniowe. Są tylko dwa takie sklepy w Irlandii, drugi jest w Cork.

  2. Mam taki ulubiony sklep, otwarty pierwszy raz w 1839 roku, Burgess. Firmowe ubrania, bielizna, gospodarstwo domowe i takie tam. Strasznie tam podłoga skrzypi, ale lubię to indywidualne podejście do klienta i radość pań, które tam pracują 🙂

    Sean’s Bar, podobno najstarszy pub w Irlandii 🙂 powstał ok 900 roku 🙂 czasami wpadam tam na jedno piwko 🙂

    • sklep brzmi zachęcająco a skryzpiące podłogi dodają mu tylko pewnie autentyczności. Sean’s Bar nie był brany pod uwagę w tym zestawieniu bo jest znany ze tego ze w tym miejsce od wieków była jakaś tawerna, gospoda itp. Ale chodzi tylko o budynek, który się zmieniał i przechodził z rąk do rąk. Te wszusykie firmy we wpisie są wieloletnie ze względu na trwałość w jednych rodzinnych rękach lub pod jedną nazwą czego o Sean’s Bar nie można powiedzieć. Nie neguje to jednak tego że cieszy się mianem najsarszego nie tylko w irlandii ale też w Europie a być może i na całym świecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.