Cudzoziemcy w Irlandii

Według najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat, porównując do innych krajów Unii Europejskiej, Irlandia jest w czołówce krajów w których mieszka najwięcej cudzoziemców. Obcokrajowcy stanowią 11,8% mieszkańców wyspy czyli więcej niż w Wielkiej Brytanii gdzie jest ich prawie 8%. W krajach Unii cudzoziemcami średnio jest 7% mieszkańców. Kraje, w którcyh jest więcej cudzoziemców niż w Irlandii to Cypr (19,5%), Łotwa (15,2%), Estonia (14,9%) oraz Austria (12,5%).

Dziwią Was te dane? Mnie początkowo też, szczególnie porównując Irlandię z Wielką Brytanię czy Niemcami lub Francją.  Nie dajmy się jednak oszukać, gdyż według tych danych, cudzoziemcy to przecież osoby które mają inne obywatlestwo niż kraj w którym mieszkają. Nie liczeni są więc wszyscy ci emigraci którzy przyjęli obywatelstwo po przybyciu do nowego kraju, jak też ich dzieci urodzone już w nowym kraju.

1 stycznia 2014 największą liczbą cudzoziemców mieszkających w Irlandii stanowili wciąż Polacy (już od kilku dobrych lat). Według tych obliczeń jest nas na wyspie 118,042 chociaż pewnie nawet więcej gdyż dzieci urodzone tutaj w polskiej rodzinie mogą dostać obywatelstwo irlandzkie a wtedy w statystykach nie są już liczone jako cudzoziemcy.  Tuż za nami są Brytyjczycy w liczbie 115,656. Kolejne narodowości licznie obecne na wyspie to Litwini których jest prawie 36 tysięcy, 20 tysięcy Łotyszy oraz ponad 19 tysięcy Nigeryjczyków. Przed przystąpieniem Polski do Unii te liczby były całkowicie inne, w roku 2002 w Irlandii Polaków było 2,124.

Natomiast cudzoziemców mieszkających w Polsce jest oczywiście garstka bo zaledwie 0,3%.

W kwietniu czeka Irlandię spis powszechny, wtedy zobaczymy znów ilu nas tu jest, gdzie mieszkamy itp. Poprzedni spis powszechny miał miejsce w roku 2011 o czym pisałam Wam tutaj.

Źródło: Irish Times

Wpis powstał dla Blogerzy ze Świata

ireland-poland-train

5 thoughts on “Cudzoziemcy w Irlandii

  1. Biorąc pod uwagę ostatnie 10 lat to nie wiem czy kiedykolwiek w historii Europy zachodziły tak znaczne ruchy migracyjne. Owszem, z powodów prześladowań religijnych czy “za chlebem” przemieszczały się setki tysięcy ludzi, ale była to ucieczka z Europy, wybierano USA, Australię, Afrykę (np. Burowie). Teraz do przemieszczania się w obrębie Europy doszedł jeszcze napływ imigrantów.

    • historia ludzkości to historia migracji. Kiedyś wszyscy wyszliśmy z Afryki i rozprzestrzeniliśmy się na inne kontynenty. Przez wieki było wiele fal migracyjnych, w najnowszej historii Europy ta po II wojnie światowej pewnie liczyła kilkanaście milionów.

  2. Rozmawiałem niedawno z polką, która pracowała w Irlandii jako sprzątaczka w ośrodku dla Afrykańczyków czekających na uregulowanie statusu w Irlandii. Podobno to ogromny interes w tym kraju i kwitną dopłaty od Unii dla takich “hoteli”, gdzie przez lata siedzą na garnuszku emigranci. A będzie ich coraz więcej. Pojawiają się teraz obok emigrantów ekonomicznych jeszcze klimatyczni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.