Skandal z biletami na igrzyska w Rio

7 sierpnia irlandzkie media donoszą, że podczas Letniej Olimpiady w Brazylii, aresztowano Irlandczyka który handlował biletami na igrzyska. W kraju tym, handel biletami jest nielegalny. Kolejnego dnia dowiadujemy się, że aresztowany osobnik to Kevin James Mallon, dyrektor THG Sports, firmy działającej w sektorze rozrywki. Mimo że działalność tej firmy to między innymi dystrybucja biletów, tym razem firma ta nie mogła tego robić, gdyż nie miała licencji na sprzedaż. Co więcej, gdy bilety sprzedawane legalnie na igrzyska kosztowały najwyżej 1000 euro, bilety sprzedawane przez THG kosztowały nawet 7,200 euro. Biletów tych firma miała 781.
Wkrótce odkryto, że bilety zostały wydane przez Olympic Council of Ireland. Po tych doniesieniach, prezes komitetu, Pat Hickey, niezwłocznie oświadczył, że ani on, ani jego pracownicy nie mają z tym nic wspólnego.

Minister Sportu, Shane Ross, leci do Rio, aby obejrzeć Olimpiadę i spotkać się z Patem Hickey. Wszyscy z ciekawością oczekują, co będzie dalej. Shane Ross, od wielu lat w polityce, jest ministrem w świeżo powołanym rządzie po niedawnych wyborach. Ross ma łatkę pieniacza i populisty. Jako senator znany był z tego, że krytykował wiele instytucji państwowych i publicznych, dobierając sobie tylko te wygodne fakty, które pomogłyby mu w poparciu jego tezy. Jak teraz jako minister poradzi sobie z zarzutami korupcji w Komitecie Olimpijskim?

Komitet nie chce dopuścić niezależnych obserwatorów do zbadania sprawy a samo spotkanie ministra Rossa z Patem Hickey nie poszło najlepiej. W środę, 17 sierpnia, mam wyjazd służbowy. Gdy dojeżdżam na miejsce, od trzech czekających już na mnie współpracowników, zamiast zwyczajowego: hello, how are you, na powitanie słyszę, że Pat Hickey został aresztowany. Brazylijski sąd postawił mu trzy zarzuty: handel biletami, stworzenie kartelu oraz nielegalny marketing – ten ostatni zarzut jest związanym ze specjalnym prawem, obowiązującym w czasie igrzysk. Dodatkowe trzy osoby, z firmy Pro10 również są aresztowane w związku z handlem. Policja znajduje dużo różnych materiałów, które mają się przydać w procesie, między innymi maila, w którym radca prawny Komitetu Olimpijskiego, doradza Patowi Hickey, aby pokazał ministrowi Ross, gdzie jest jego miejsce (put Ross back in his box).

 Pat Hickey, który miał w przeszłości problemy kardiologiczne, po aresztowaniu poczuł się gorzej się i profilaktycznie spędził noc w szpitalu pod eskortą policji. Obecnie Pat twierdzi, że podał się chwilowo do dymisji, na czas wyjaśnienia sprawy. Minister Ross spotyka się Prokuratorem Generalnym i innymi oficjałami, aby zastanowić się nad podjęciem dalszych kroków. Powołana zostanie specjalna komisja do zbadania sprawy. Tymczasem, Pat Hickey przebywa w Rio w więzieniu Bangu. Sędzie nie zgodził się na zwolnienie za kaucją.

Irlandczycy denerwują się, że najpierw było im wstyd za boksera niedopuszczonego do zawodów za doping, a teraz za skandal z biletami. Ja ich pocieszam, że doping wszyscy biorą, tylko nie każdy zostaje na tym przyłapany. Rozweselam opowieścią, o tym co zdarzyło się z polskim pływakiem Konradem Czerniakiem. Gdy i to nie pomaga, zawsze mogę opowiedzieć o skandalach w PZPN?

A tymczasem w Irlandii zapowiada się długa praca komisji nad sprawą Pata, o czym pewnie będę Was bieżąco informować na fejsbuku.

Wpis powstał dla Blogerzy Ze Świata

4570

4 thoughts on “Skandal z biletami na igrzyska w Rio

  1. Hej kochana. mam pytanko niestety nie związane z tematem postu ale zaryzykuję 😉 jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza w Irlandii , jak jest z pracą? Obecnie mieszkam w DE ale oboje z mezem zastanawiamy się nad zmianą kierunku. ja zawsze marzyłam o Irlandii ale wygrała praca męża i jestem w Niemczech lecz teraz u męża z pracą ciężko i chcemy się rozejrzeć za innym miejscem do życia w którym być może będzie nam lepiej;-) i język będzie przyjemniejszy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.