The Late Late Toy Show

Są trzy programy telewizyjne, które przyciągają Irlandczyków przed ekrany. Eurowizja, kultowy irlandzki chat show The Late Late Show oraz Rose Of Tralee (to nie kokurs piękności a raczej osobowości. Każde hrabstwo wystawia swoją Różę, jak również startują Róże mieszkające poza granicami Irlandii).

The Late Late Show w skrócie zwany The Late Late nadawany jest od 1962 roku. Tym samym jest drugim najstarszym na świecie tego typu programem. Króluje na ekranach w piątkowe wieczory z wyjątkiem okresu letniego kiedy to ma przerwę. W programie pojawiają się osoby znane takie jak pisarze, artyści ale też celebryci lub politycy, jak również osoby będące w centrum bieżących wydarzeń. Program poruszał często wrażliwe tematy i powodował kontrowersje, gdy jego prowadzący na przykład otwarcie był przeciwny partii Sinn Fein i jej liderowi Gerry Adams lub też podjął tematykę lesbijek zakonnic.

Każdego roku, najważniejszym odcinek programu ma miejsce na początku grudnia i nazywa się The Late Late Toy Show. Jest on poświęcony dzieciom, które dużo w nim tańczą i śpiewają oraz zabawkom, które są bez żadnego udawania, lokowane w programie. Polakom, może ciężko jest zrozumieć fenomen i status tego programu w kulturze irlandzkiej, gdyż nie mamy jego odpowiednika. To jakby połączenie Pankracego, Teleranku lub 5-10-15 tylko z jeszcze większą pompą, no i odbywającego się raz do roku. Ten doroczny, zabawkowy odcinek nadawany jest od 1975 roku, pokolenia na nim wychowane już zdążyły mieć swoje dzieci a ich rodzice stać się dziadkami. Jest to program kultowy i zazwyczaj ma najwyższą oglądalność spośród wszystkich programów telewizyjnych. Zadaniem dzieci jest wydanie opinii na temat różnych pojawiających się w programie zabawek. Co ciekawe, nie wydaje się aby dzieci odgrywały jakieś role lub mówiły według ułożonego wcześniej scenariusza. Zdarza się, że krytykują jakąś zabawkę, tak jak w tegorocznym show gdy jednak rezolutna dziewczynka, podsumowała, że pewna  zabawka nie jest warta swej ceny. Wcześniej wspomniane lokowanie produktów jest rzeczą oczywistą i sprzedaż wszystkich zabawek, o których mowa rośnie w kosmicznym tempie – dzieci oglądają, żeby wiedzieć co chcą dostać od Mikołaja na Święta, a dorośli oglądają, aby szukać mikołajowej inspiracji. 

Każdego roku, gdy zbliża się program, wszyscy o nim rozmawiają. Dorośli w pracy, wśród znajomych, ale też na facebooku lub twitterze, komentują oczekiwanie, wrzucając fotografie swoich dzieci, grzecznie czekających w pidżamkach nocnych na program. Gdy program się już rozpocznie, jest szeroko komentowany w social media na żywo przez nie tylko połowę Irlandii, ale również między innymi przez szanowaną gazetą codzienną The Irish Times. To jedyny chyba taki program, który interesuje dorosłych, niezależnie od wykształcenia, miejsca zamieszkania, wykonywanego zawodu lub przekonań politycznych. 🙂 Bywają też i tak oddani fani programu, że oglądają go ubrani w świąteczne sweterki i ubierają przy tym choinkę.

Każdego roku, program jest porównywany do poprzednich, ale zawsze jest w nim jakieś utalentowane dziecko, jakieś wygadane, jakieś poważne, jakieś zabawne itp. Każdego roku występy dzieci mają ambicje być lepsze niż z roku poprzedniego, a scenografia jeszcze bardziej zapierająca dech w piersiach. Każdego roku wszyscy też są ciekawi jaki strój / sweterek będzie miał prowadzący program. Każdego roku jest jakaś tematyka główna programu. W zeszłym była to Piękna i Bestia a w tym Księga Dżungli. Prowadzący, Ryan Tubridy, stwierdził, że musiał utrzymywać to w tajemnicy przez pół roku, co uznał za dość męczące. 

Publiczność zasiadająca na trybunach losowana jest z tysięcy zgłaszających się osób. Każdy chce wziąć udział, bo to nie tylko frajda, ale i przyśpieszona Gwiazdka. Publiczność dostaje masę prezentów. Większość zabawek, które “występują” w programie, darowane są każdej osobie w studio. Ponadto, w ramach reklamy, różne sklepy obdarowują wszystkich voucherem na zakupy.

PS. W niedzielę rano dowiedziałam się, że książka, do której kolega robił rysunki, “wzięła” udział w programie. Ma nadzieję teraz zobaczyć odzwierciedlenie tego w zwiększonej sprzedaży – za co będę oczywiście trzymać kciuki. 

PS 2. Przygotowania do przyszłorocznego The Late Late Toy Show już się rozpoczęły. Weekendowe media rozprawiały o nim, w poniedziałek trzeba będzie porozmawiać o programie na żywo ze znajomymi, współpracownikami czy sąsiadką i już można czekać na kolejny rok. 

PS 3. Program możecie obejrzeć online na RTE player

the-late-late-toy-show-pic-andres-poveda-1 the-late-late-toy-show-pic-andres-poveda-2 the-late-late-toy-show-pic-andres-poveda-4 the-late-late-toy-show-pic-andres-poveda-5 the-late-late-toy-show-pic-andres-poveda-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.