Pierwszy dzień wiosny w Irlandii i święta Brygida

Przyjmuje się, że dzień 1  lutego w Irlandii to celtyckie święto Imbolc. W rzeczywistości  jest ono dość ruchome, bo zależne od astrologii, w zeszłym roku przypadało 4 lutego. W mitologii irlandzkiej obchodzone są cztery święta ognia, które zarazem symbolizują rozpoczęcie nowej pory roku. Imbolc to dzień przełomowy, od którego dnie zaczynają się robić cieplejsze i dłuższe. Słowo Imbolc, przetłumaczone dosłownie z języka staroirlandzkiego oznacza “w brzuchu”. Miało to odnosić się do owiec o tej porze ciężarnych, gotowych do przywitania małych owieczek oraz okres zieleniącej się trawy. 

Dziś, dzień pierwszego lutego to dzień najpopularniejszej świętej irlandzkiej, czyli świętej Brygidy. To, że w starożytnej historii Irlandii, bogini ognia miała tak samo na imię i że to ją wtedy czczono, niczemu wydaje się nie przeszkadzać. Obecnie czczona święta Brygida panoszy się wszędzie w Irlandii, ma niezliczoną ilość świętych studzienek (swoją drogą bardzo popularne zjawisko w Irlandii), co drugi kościół jest pod jej wyzwaniem oraz szkoły są jej imienia. Warto Wam wiedzieć, że miażdżąca większość szkół w Irlandii to szkoły katolickie i jako takie, szczególnie te w miastach, w nazwie mają imię świętego. W Polsce, o szkole w mieście mówiliśmy numerami, czyli: chodziłem do dwójki a kuzynka do piętnastki, w Irlandii: chodziłam do św. Brygidy a kuzynka do św. Tomasza.

Brygida, ta święta, jako mała dziewczynka, pasała owce i krowy i podejrzewam, że dla zabicia nudy, zaczęła pleść oryginalne krzyże, które i dziś czasem można zobaczyć jako ozdoby na różnych turystyczno – irlandzkich gadżetach.

saint_brigids_cross450
Gdy już dorosła, została zakonnicą i założyła klasztor w miejscowości Kildare. Powstała tam podobno wspaniała Ksiega Kildare, która przyćmiewałaby dziś słynną Book of Kells, gdyby nie to, że została zniszczona w czasie reformacji. Jej założycielski klasztor spłonął natomiast podczas najazdu Normanów w 836 roku. Według podań święta przyjaźniła się ze św. Patrykiem, nie ma się więc co dziwić, że tak jak i on, jest świętą patronką Irlandii. Oprócz tego jest niesamowicie zajętą świętą: jest patronką ludu ciężko pracującego czyli poetów, mleczarek, hodowców drobiu, kowali, felczerów, położnych, marynarzy, ale też podróżników, uchodźców, irlandzkich zakonnic, noworodków oraz bydła. 

Dziś Brygida poganka i Brygida święta żyją razem w harmonii i nikomu nie przeszkadza mieszanie symbolów chrześcijańskich i celtyckich w tym dniu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym święcie, odsyłam na tę stronę oraz tę 

13 thoughts on “Pierwszy dzień wiosny w Irlandii i święta Brygida

  1. Czyli święto z tych “trochę starego – trochę nowego” 🙂
    Z tymi numerami szkół ciekawa sprawa. W sumie zawsze lepiej mieć imię niż być numerem. Numerki są dość charakterystyczne dla Wschodniej Europy – dlaczego wiadomo, a imiona dla Zachodniej. Może oddaje to podejście do człowieka jakie mają różne skrajne systemy, w których przyszło nam żyć…

  2. Wczoraj wlanie moj syn wrocil ze szkoly, ucieszony ze wiosna…tlumacze mu ..kochanie wiosna zaczyna sie 21 marca..
    Twoj post tlumaczy wszystkp?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *