10 rzeczy których nie wiedzieliście o Dublinie

Święty Walenty

Miłości możecie szukać wszędzie, ale Wasze szanse wzrastają w dublińskim kościele  Our Lady of Mount Carmel, znanym też jako Whitefriar Street Church na ulicy Aungier. Dlaczego? Znajduje się tam statua świętego Walentego wraz z jego relikwiami. W dniu 14 lutego można wziąć udział w specjalnej ceremonii, w trakcie której pary, które przygotowują się do ślubu mogą również poświęcić  swoje obrączki.

Most O’Connell

Swego czasu most ten, a raczej jego pierwowzór, to pierwszy most przecinający rzekę Liffey w Dublinie. Dziś tych mostów jest mnóstwo i mimo, że O’Connell Bridge nie jest może najbardziej znanym pod względem turystycznym mostem w Dublinie (takim pewnie jest Ha’penny Bridge), jest za to najczęściej uczęszczanym. Z wielu powodów ma szczególne  miejsce w sercach Dublińczyków. To czego nie wiedzieliście o tym czteropasmowym moście to, to że jego długość równa się jego szerokości.

Guinness

Trunek, który jest nieoficjalnym symbolem Irlandii oraz Dublina nie trzeba Wam przedstawiać? W roku 1759 Arthur Guinness  podpisał umowę najmuj dającą mu prawo do ziemi, na której znajdował się browar. W umowie tej zobowiązywał się płacić 45 funtów rocznie ale czy wiecie, że umowa miała obowiązywać 9 tysięcy lat?

Ukryta rzeka

Najbardziej znane trzy rzeki Dublina to Liffey, Tolka oraz Dodder. W czasach średniowiecznego Dublina, inna rzeka odgrywała bardzo ważną rolę – rzeka Poddle. Tworzyła ona fosę wokół Dublin Castle i w trakcie przypływu łączyła się z rzeką Liffey w miejscu gdzie dziś są ogrody zamkowe  – Dubh Linn Gardens.  Dubh Linn oznaczało mniej więcej “czarne rozlewisko”. Wikingowie, prawdopodobnie właśnie tam cumowali swoje statki a nazwa miejsca dała początek dzisiejszej nazwie stolicy – Dublin. Czy wiecie, że dziś rzeka Poddle jest niemal całkowicie podziemna? Czterokilometrowa rzeka nie jest powszechnie dostępna, ale wciąż jest przepustowa. Możecie się nad nią przejść z Ship Street w stronę Palace Street gdzie się rozwidla i jeden z jej kanałów przepływa pod Olympia Theatre. Następnie łączy się ponownie i wypływa do rzeki Liffey przez ceglany tunel przy ulicy Wellington Quay.

(na mapie zobaczycie w prawym dolnym rogu zaznaczony zamek oraz The Pool czyli to rozlewisko, które dziś jest Ogrodami)

(zdjęcie pierwsze przedstawia Ogrody, a drugie, miejsce w którym wypływa rzeka Poddle do rzeki Liffey przy Wellington Quay – niezbyt fotogeniczne)

Cztery hrabstwa Dublina

Wyspa podzielona jest na 4 prowincje i 32 hrabstwa. Jedna z prowincji, Ulster, znajduje się w Irlandii Północnej i w Republice.  6 z 32 hrabstw jest w Irlandii Północnej. Jeśli jeszcze się wystarczająco nie skonfundowałeś, to zadam Ci kolejne pytanie. Czy wiesz, że oprócz powszechnie znanych 32 hrabstw, od roku 1994 Dublin ma cztery  hrabstwa administracyjne? Są tą: Dublin City, South Dublin, Dún Laoghaire-Rathdown oraz Fingal.

„Good puzzle would be cross Dublin without passing a pub”

Irlandczycy uwielbiają swoje puby i chyba nie znajdzie się większej wioseczki bez pubu. Natomiast w centrum miast i miasteczek trudno znaleźć ulicę, na której nie byłoby pubu. Leopold Bloom, bohater Ulyssesa autorstwa Jamesa Joyce, stwierdził, że niezła by to była szarada spróbować przejść Dublin nie przechodząc po drodze obok pubu. W 2011 roku, za rozwiązanie zagadki wziął się pewien irlandzki programista, Rory McCann, napisał algorytm, który pozwolił mu dokonać tego wyczynu. Do tego celu użył OpenStreetMap aby zaznaczyć ponad 1000 dublińskich pubów a algorytm już zajął się resztą. Co prawda, przejdzie się obok restauracji lub hoteli, które pubami nie są, ale można w nich kupić alkohol. Po prostu nie dało rady inaczej.. Na dodatek trzeba przejść obok Browaru Guinnessa, w którym jest bar. Rory twierdzi, że to się nie liczy bo bar jest wewnątrz browaru i trzeba kupić bilet itp żeby ewentualnie skorzystać z baru. Trasa, która prowadzi od Blackhorse do Baggot Street na mapie poniżej:

Miejsce gdzie jest więcej Dublińczyków niż w samym Dublinie

Największa i najważniejsza nekropolia Irlandii – Glasnevin Cementary, to takie Powązki, Rakowiecki i na Rossie w jednym. To tu spoczywają niemal wszyscy znani i sławni Irlandczycy. Dublin ma pół miliona mieszkańców. Czy wiesz, że cmentarz Glasnevin ma ich o wiele więcej bo milion pięćset tysięcy?

Blow-ins czyli pochodzenie Dublińczyków

Większość Dublińczyków to mieszkańcy stolicy pierwszej generacji, nie zdziw się więc, że drużyna której kibicują w irlandzkim ulubionym sporcie – hurling, to drużyna spoza stolicy. Będzie to drużyna z hrabstwa z którego pochodzą oni lub ich rodzicie. Złośliwi twierdzą, że najmniej ulubiona drużyna to ta z hrabstwa z którego pochodzą teściowie.

Niebezpieczna podróż poza granice miasta

Dla Dublińczyka, każdy Irlandczyk mieszkający poza stolicą to “culchie” – wieśniak, nie ważne czy mieszka w mieście czy na wsi. Za czasów brytyjskich wpływów, miasto Dublin wraz z przedmieściami, zwane było The Pale, a to co było poza tym obszarem było uważane za rebelianckie i bardziej niebezpieczne. Jedynym słowem, podróż poza granice The Pale była odradzana, ale też uważana za zbędną – bo w jakim celu? Dlatego też, dziś Dublińczyk wyjeżdżający poza granice administracyjne Dublina, żartobliwie powie, że wyjdża Beyond The Pale.

Popatrzcie jakie piękne i bardzo aktualne czasowo użycie tego stwierdzenia znalazłam dla Was w reklamie Irlandzkich Linii Kolejowych.

Najmłodsze miasto Europy

Powstanie Dublina oficjalnie datuje się na rok 988 jednak miasto jest najmłodsze w Europie ze względu na wiek mieszkańców. Około połowa z nas ma mniej niż 25 lat.

6 thoughts on “10 rzeczy których nie wiedzieliście o Dublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.