Irlandzka zjawa Banshee

Dziś z okazji zbliżającego się Halloween mam dla Was coś specjalnego. Pamiętacie jak kilka wpisów temu, pisząc o irlandzkich legendach miejskich, wspomniałam o jednej znanej każdemu Irlandczykowi? Mowa o zjawie Banshee.

Trzy główne źródła dotyczące  mitologii irlandzkiej to pochodząca z końca wieku XI / początków XII Lebor na hUidre, znajdująca się w bibliotece Royal Irish Academy, Księga Leinster z początków XII wieku, która jest w bibliotece Trinity College w Dublinie oraz rękopis Rawlinson B 502 mieszczący się  w Bibliotece Bodlei Uniwersytetu Oksfordzkiego. Niezależnie od tego kiedy te źródła powstały, większość materiału, jaki zawierają, odnoszą się do czasów wcześniejszych. Lingwiści uważają, że pochodzącą z nich prozę mitologii irlandzkiej można datować na VIII wiek, a niektóre wersety mogły być nawet z VI wieku.

Banshee jest duchem przodków, wyznaczonym do uprzedzenia starożytnych irandzkich rodzin o ich śmierci. Banshee może płakać i tym samym zwiastować śmierć, tylko pięciu głównych rodów irlandzkich: O’Neill, O’Brien, O’Connor, O’Grady i Kavanagh. Banshee zwykle pojawia się pod trzema postaciami: młodej kobiety, poważanej matrony lub brzydkiej staruchy. Może również pojawić się jako kobieta piorąca. Pierze wtedy ubrania zabrudzone krwią osób, które mają umrzeć. Wtedy nazwana jest bean-nighe (kobieta piorąca). Banshee może przybierać różne inne formy, na przykład siwej wrony, zająca lub łasicy – zwierząt związanych w Irlandią z czarownictwem.

Tyle o historii, ale i dziś Irlandczycy wierzą w Banshee. Nadal wędruje ona po okolicy i zawodzi przepowiadając śmierć. Obecnie jednak nie wyróżnia tylko pięciu rodzin, ale jej płacz dotyczy każdego. Podobno można ją zobaczyc w trakcie gdy przeczesuje grzebieniem włosy. Dlatego, gdy Irlandczyk zobaczy gdzieś na ziemi grzebień, nie podniesie go, na wypadek gdyby właśnie należał do Banshee. Wiele osób, które wypytywałam o Banshee, zarzekają się że ją słyszały i nie były to tylko osoby w wieku seniorów! Zazwyczaj słyszały ją w nocy, a następnego dnia dowiadywały się, że sąsiad lub ktoś z rodziny umarł. Również gdy usyłyszymy pukanie do drzwi, a po otwarciu okazuje się, że nikogo tam nie ma, oznacza to, że Banshee informuje nas o zbliżającej się śmierci kogoś z naszego kręgu.

To co? Gotowi jesteści na Halloween?

8 thoughts on “Irlandzka zjawa Banshee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.