Slieve Gullion Forest Park

Jakiś czas temu wybrałam się do Irlandii Północnej w Góry Mourne. W planach miałam wejście na szczyt Slieve Gullion, a następnie wędrówkę jego grzbietem oraz ścieżkami leśnymi i lokalnymi drogami po tzw. Ring of Gullion Area of Outstanding Natural Beauty (AONB) czyli tą trasą.  Niestety przeszłam jej tylko małą część. Początkowo pogoda była bardzo obiecująca, ale w miarę wspinaczki deszcz i śnieg uniemożliwiły dalszą wędrówkę. Po trudnym wejściu na szczyt, widoczność bardzo się pogorszyła, a po kolejnych 200 lub 300 metrach była niemal na metr i zmuszona byłam zawrócić. Zeszłam więc z góry i nie mogłam nadziwić się różnicy w pogodzie. 

Pocieszyłam się jednak spacerując poprzez Slieve Gullion Forest Park a dokładnie jego trasę zwaną The Giant’s Lair – Children’s Story Trail. Łatwo ją znajdziecie, w poblizu parkingu znajdziecie kierunkowskaz “do lasu”, a w trakcie wędrówki, kolejne kierunkowskazy, które pomogą Was motywować do dalszej drogi, jak ten na zdjęciu poniżej z napisem “prawie na miejscu”. 

Pomimo nazywy, nie jest to ścieżka tylko dla dzieci – dorośli też będą nią zachwyceni. Trasa przez las pełna jest wróżek, elfów, magii i przedmiotów należących do olbrzyma, a wszytsko to inpirowane lokalnymi legendami i folklorem.

W poblizu parkingu jest plac zabaw dla dzieci i kafejka Synge & Byrne. Z wielka radością do niej zawitałam, zziębnięta i przemoczona, ale jedzenie było rozczarowaniem, pocieszyłam się więc gorącą kawą. Ogólnie, już po raz któryś stwierdzam, że jedzenie w Irlandii Północnej jest gorsze niż w Republice, jak również standary restauracji i pubów jak i oczekiwania klientów są niższe. Oczywiście nie kierujcie się tym i wybierzcie się do Slieve Gullion … z własną wałówką i planem, aby w porze kolacyjnej być już w Republice..

4 thoughts on “Slieve Gullion Forest Park

  1. Czasem, gdy przejeżdżamy nad morzem i widzimy te góry majaczące po drugiej stronie zatoki zastanawiamy się jaka tam jest pogoda ? Z pewnością tam pojedziemy, więc dzięki za uświadomienie mi, że można też jeszcze pójść w las ?

    • Pewnie mnie się ryzykuje dobrą pogodę w lecie, ja byłam w kwietniu ale pogoda na nizinach była piękna i słoneczna. Te góry podobno mają w naturze bardzo zmienną pogodę. Nie poddaję się, wybiorę się kiedyś znów, ale tym razem latem. Jest tam sporo ciekawych szlaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *