Teledyski nagrane w Dublinie

Obejrzałam dwie serie irlandzkiego serialu prawniczego Striking Out. Główną rolę gra Amy Huberman, prywatnie żona byłego kapitana irlandzkiej drużyny rugby, Brian O’Driscoll. Jednak nie to przykuło moją uwagę, a to, że akcja serialu ma miejsce w Dublinie. Dublin zarówno z lotu ptaka, jak i z perspektywy pieszego, jest w tym serialu magicznie uchwycony. Mnie sprawiało wiele radości rozpoznawanie miejsc, kawiarni czy restauracji. Też tak lubicie? Jeśli tak, to mam dla Was świetną niespodziankę dzisiaj — poznajcie kilka teledysków, które zostały nakręcone w Dublinie.

W roku 1998 zespół The Spice Girls teledysk do piosenki Stop nagrał w północnej dzielnicy Stoneybatter, która obecnie kreuje się na hipsterską.

Miejsce to zostało wybrane, bo podobno przypominało typową ulicę brytyjskiej klasy robotniczej w latach 50 ubiegłego wieku i takiego właśnie tła szukały dziewczyny do swojego teledysku. Filmik przedstawia piosenkarki pukające do drzwi mieszkańców Carnew Street i tańczące na ulicy. Podobno mieszkańcy każdego domu dostali 100 funtów, za wystąpienie w teledysku. Jeśli się zastanawiacie czy rozpoznałam ulicę z teledysku, to przyznam Wam się szczerze, że nawet nie miałam pojęcia o jej istnieniu, gdyż jest to mała rezydencka uliczka, znana tylko osobom mieszkającym w pobliżu.

Myślę, że w kolejnym teledysku rozpoznacie jedną z dublińskich nadmorskich dzielnic zwaną Great South Wall. Dubliński zespół The Script nakręcił tam czarno biały teledysk do teledysku Breakeven. Miejsce łatwe jest do rozpoznania dzięki charakterystycznym kominom. Przed nagraniem teledysku, dublińskie radio FM104 ogłosiło konkurs dla słuchaczy chcących wystąpić w teledysku. Czy zespół jest znany w Polsce? W Irlandii jest dość popularny, a kuzyn mojego kolegi jest perkusistą zespołu i czasem przemyca zakulisowe opowieści.

Chyba nie zdziwicie się, że zespół U2 nagrał w swoim rodzinnym mieście sporo teledysków. Takie najłatwiejsze do rozpoznania? Teledysk do piosenki The Sweetest Thing kręcony na łatwo rozpoznawalnej dzięki swym kolorowym drzwiom i wysokim dzielnicom Fitzwilliam Place, a następnie na Upper i Lower Fitzwilliam Street, aż po Leeson Street i Holles Street.

Oczywiście to nie są jedyne teledyski nakręcone w stolicy Irlandii, wybrałam jednak dla Was te, których artyści są najbardziej znani. Pamiętajcie jednak, ża najładniejsze zdjęcia Dublina nie zobaczycie w tych teledyskach, a w serialu który wspomniałam na początku wpisu. 

 

5 thoughts on “Teledyski nagrane w Dublinie

  1. Co do Carnew Street – pracuję kilaset metrów od i też nie miałam pojęcia, ale rozpoznawałam styl od tygodnia przechodząc przez Arbour Hill i jutro robię tam tripa 😀 (módlmy się żebym nie dostała w pysk)

  2. Co za dzień… Najpierw dowiaduję się, że Primark, z którego mam pół szafy kupione w Irlandii północnej jest irlandzki, a potem to samo dowiaduję się o The Script, których bardzo lubię. Patrzeć i nie widzieć…

  3. The Script można usłyszeć w radiu w Polsce ale tylko pojedyncze piosenki i zaczęło się chyba od ich trzeciej płyty. Ja ich kojarzę właśnie z czasów gdy sama częściej bywałam w Irlandii, od piosenki The man that can’t be moved w 2008 czy 2009.
    A kojarzysz zespół Aslan? 🙂
    Super, że wspominałaś o tym prawniczym serialu, na pewno obczaje. Zawsze jak coś oglądam i widzę jakieś miejsce z Irlandii, które wydaje mi się znajome to aż mam ciarki, jak np. z filmu Once, więc nie mogę się doczekać aż coś rozpoznam, a że serial prawniczy to już w ogóle mega połączenie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.