Planowana ekshumacja masowego grobu dzieci

Pamiętacie jak cztery lata temu pisałam Wam o masowym grobie dzieci, odkrytym w miejscowości Tuam, w hrabstwie Galway? Od mniej więcej lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego wieku, Zgromadzenie Sióstr Bon Secours prowadziło tam dom dla niezamężnych matek. Mieszkająca w okolicy historyczka Catherine Corless, która badała historię domu zakonnego, natknęła się na akta zgonu 796 dzieci. Najmłodsze były niemowlętami, najstarsze miały 9 lat. Dużo dzieci zmarło z powodu niedożywienia, czy też chorób zakaźnych. Pani Corless nie znalazła jednak żadnych danych dotyczących miejsca pochówku dzieci poza zakonem, przyjmuje się więc, że wszystkie zostały pochowane w pobliskim pasie ziemi, który zarazem stał się masowym grobem.  Jeśli chcecie więcej się dowiedzieć na ten temat, odsyłam Was do bardziej szczegółowego wpisu na ten temat Masowy Grób Dzieci oraz na jeszcze wcześniej powstałego mówiącego o instytucjach zakonnych, tak zwanych Pralniach Magdalenek. 

Znacząca ilość szczątków ludzkich została odkryta w podziemnych pomieszczeniach, które wykorzystywano do oczyszczania ścieków. W związku z tym odkryciem Ministerka Catherine Zappone, stojąca na czele Ministerstwa Dzieci i Spraw Młodzieży, zaproponowała, aby rząd wprowadził specjalny program multidyscyplinarny znany jako: “humanitarna akcja kryminalistyczna w celu ekshumacji”. Inicjatywa ta została poparta przez Gabinet.  Działania, które zostaną podjęte w ramach akcji to między innymi:

  • kryminalistyczne śledztwo i odzyskanie szczątków
  • przeprowadzenie systematycznych wykopów ziemskich w celu zlokalizowania potencjalnych miejsc pochówku
  • analiza sądowa wszystkich szczątków i w miarę możliwości ich identyfikacja
  • dokonanie godnego pochówku oraz upamiętnienia i zachowanie pierwotnego miejsca pochówku

Pani minister dodała, że rząd podjął decyzję po zaciągnięciu szczegółowego doradztwa technicznego w dotyczącego prac ekshumacyjnych, w oparcia o doświadczenia  innych krajów.  Jednym z najważniejszych celów w trakcie prac ma być zachowanie szacunku i współczucia dla dzieci, które zostały tam pochowane.

Szacuje się, że koszta mogą wynieść od 6 do 13 milionów euro. Zakon zaproponował, że ofiaruje 2,5 miliona na ten cel, jednak historyczka Catherine Corless uważa, że jest to za niska kwota i że, zakon powinien zaproponować przynajmniej pokrycie połowy kosztów, dodając, że czerpał on korzyści z prowadzenia domu Matki i Dziecka oraz ze sprzedaży dzieci. Zappone rozmawiała o planowanej ekshumacji z papieżem podczas jego sierpniowej wizyty w Irlandii. Oczekiwała, że Watykan zdecyduje się partycypować w kosztach związanych z pracami ekshumacyjnymi, niestety do dzisiaj Watykan milczy w tej sprawie.

Related image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.